Kategoriler
Yeniliklerden ilk sen haberdar olmak istermisin?
Sipariş Takip

 

 

 


Elektroşok Haberleri

MARS ELEKTRONİK CNR EXPO AV SİLAH VE DOĞA SPORLARI FUARI 2014 

Elektroşok tabancaları saldırganda mühim bir hasar bırakmıyor ama caydırma etkisi gayet güçlü.

 
Elektroşok tabancalar 12 v elektirik ile çalışır ve kesintiniz olarak 4 dakika elektroşok verebilir.

Bir elektroşok tabancası ile vucuda 50 bin ile 200.000 bin v elektirik verilmekte lakin bu akım ölüme sebep olmamaktadır. 

Temel parçaları şarj ayakları , piller bir kondanstor, bir trafo iç kısımdaki elektrotlar ve boşaltıcı elektrotlar. 

 
Gerçektende dahice bir tasarım ve son derece etkili bir cihaz. 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektroşok tabancası ilk kez bir  Türkte denendi! 

 
Berlinde eşinin kendisini terk etmesinden sonra oturduğu apartmanın beşinci katından atlayıp intihar etmeye kalkışan Türk, Alman polisinin ilk kez kullandığı "Taser" isimli elektroşok tabancasıyla etkisiz bir hale getirildi.

Taserin ülkede ilk defa denendiği Türkün Durmuş K. adlı işsiz bir Türk vatandaşı bulunduğu ortaya çıktı.

İntihar etmeye kalktı Komşuların haberdar etmesi üzerine önceki gün olay yerine gelen polis, ilk kez Taser adı verilen elektroşok silahıyla Durmuş K.yı etkisiz bir duruma getirmiştir ve böylece hayatını kurtardı.

Almanyada ilk kez polisin bir müdahalesi esnasında kullanılan ve kalıcı etkisi olmayan silah, tetiğe basıldığında ucundan çıkan ve ince tellere bağlı olan 2 küçük okla elektrik vererek saldırganları kısa bir süre felce uğratıyor.

Bild gazetesi, 37 yaşındaki Durmuş K.nın, eşinin, 14 yıllık evlilikten sonra kendisini terk tmesi üzerine, oturduğu evin 5inci katına çıkıp intihar etmeye çalıştığını yazdı. Durmuş K. ise, "Eşimin geri gelmesini istedim. Bana güldü. Bu nedenle ölmek istedim" dedi.


-------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektroşok cihazı tasarladı


ELEKTROSOK CIHAZI TASARLADI AKSARAY'DA BILGISAYAR TEKNOLOJILERI BOLUMU OGRENCISI METIN BORAN, KIZ ARKADASININ KAPKACA MARUZ KALMASINDAN ETKILENEREK, "KAPKACSAVAR" ADINI VERDIGI 10 BIN VOLT GERILIM UYGULAYABILEN, MADENI PARA BUYUKLUGUNDE ELEKTROSOK CIHAZI GELISTIRDI.


Aksaray'da Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Metin Boran, kız arkadaşının kapkaça maruz kalmasından etkilenerek, "kapkaçsavar" adını verdiği 10 bin volt gerilim uygulayabilen, madeni para büyüklüğünde elektroşok cihazı geliştirdi


AKSARAY - Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Metin Boran, kız arkadaşının kaçkaça maruz kalmasından etkilenerek "kapkaçsavar" isminde 10 bin volt gerilim uygulayabilen elektroşok cihazı yaptı.


Metin Boran (28), iki kaç ay önce bir kişinin, kız arkadaşının çantasını çalmasına tanıklık etti.

Bu durumdan etkilenen Boran, kapkaçla mücadele bitirecek bir cihaz geliştirmek için kolları sıvadı.

Amerika'da polisler tarafından uygulanan Elektronik tabancalardan esinlenerek, 10 bin volt uygulayabilen "kapkaçsavar" ismini verdiği madeni para büyüklüğünde bir elektroşok cihaz geliştirdi.


Boran, bilekliğe takılan cihazın günlük hayatta kullanılmasıyla kapkaç olaylarının azalacağını öngörüyor.


Metin Boran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kız arkadaşının yolda yürüdüğü sırada kapkaça maruz kalmasına tanıklık ettiğini söyledi.


Bu durumdan hayli olumsuz etkilendiğini ifade eden Boran, "Arkadaşımın bir aylık bursu gitti, cep Telefonu kayboldu. Mağdur olduk.

Bu olumsuz durumun ardından, 'bir proje geliştirelim' dedik.


"Kapkaççılığı nasıl önleriz?.


Kapkaççılığın önüne geçen bir proje geliştirelim' dedik.

Yaptığım çalışmalar neticesinde kapkaççılığı önlemek için "kapkaçsavar" isminde bir cihaz geliştirdim" dedi.


Boran, geliştirilen cihazın 10 bin voltluk bir gerilim uyguladığını belirterek, şunları anlattı:"Amerikan polislerinin elektronik tabancalarından esinlenerek bu cihazı yaptım.


Bunu 'günlük hayatta nasıl kullanabiliriz?' diye düşündük. Daha sonra cihazı bir bilekliğe taktık.

Bilekliğin üzerinde 10 bin volt gerilim veren bir mekanizmamız var. Küçük bir pille çalışıyor. Cihazın bir düğmesi var.

Kapkaç olayı meydana geldiğinde, bu düğme ile kapkaççıya 10 bin volt gerilim veriyoruz. Kapkaççı şoka giriyor.

Cihaz, kapkaççıya fiziksel bir zarar vermiyor. Sadece engellemeye yönelik bir cihaz. Bu şekilde kapkaçı önlemiş oluyoruz.

"Cihazın 100 liralık bir maliyetle geliştirdiğini belirten Boran, cihazın farklı modellerinin yapılmasıyla maliyetinin en fazla 150-200 lira olacağını aktardı.

Kapkaç olaylarında kadınların daha çok biber Gazı kullanıldığını ifade eden Boran, "Kapkaççılar, biber gazına çözüm buluyor.

Biber gazı kullanıncaya kadar kapkaçı kaçıyor.

Bayanlar, biber gazını ceplerinde değil çantalarında taşıyorlar.

Kapkaççılar da direkt çantaları çalıyor. Geliştirdiğimiz cihazla kapkaçı engellemeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. (A.A)


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Katlanabilir 'demir cop' çağı başladı


Emniyet, AB ülkelerinde de kullanılan demir coplardan 5 bin tane satın alarak teşkilata dağıttı. Katlanabilir ve ses çıkaran coplar asayiş olaylarında kullanılacak


Emniyet Genel Müdürlüğü, (EGM), kamuoyunda çok tartışılan, "demir cop" kullanıma geçti. Bu kapsamda daha önce de air taser olarak adlandırılan elektro şok cihazları üzerinde araştırmalar yapan EGM, söz konusu eletro şok cihazına yönelik gerek kamuoyu, gerekse tıp dünyasından gelen tepkiler nedeniyle öncelikle "demir cop" uygulamasına geçti.


EGM'ye bağlı Asayiş Dairesi'nce yapılan araştırmalarında teleskopik cop olarak tanımlanan demir copların bazı AB ülkelerinde kullanıldığının anlaşılması üzerine 5 bin tane satın alındı. Katlanabilir özelliği bulunan demir copların açıldığında çıkardığı sesle caydırıcılık da sağlayacağı belirtildi.


61 kente verildi

Demir coplar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana başta olmak üzere 61 kentteki polis birimlerine gönderildi.


Demir copların kullanımı çerçevesinde dağıtımı yapılan kentlerdeki polislerin, "temel cop kullanımı", "insan hakları" ve "öfke kontrolü" konusunda eğitimden geçirileceği belirtildi. Ancak demir copların kullanma sertifikası olan polislere dağıtılacağı kaydedildi. Demir copların, polislere gerekli eğitim verilmeden satın alınması dikkati çekti. Demir copların sadece asayiş olaylarında polise direnenlere karşı kullanılacağı ve toplumsal olaylarda göstericilere karşı kullanılmayacağı belirtildi.


'Başına vurmayın' talimatı


Bu arada, EGM'ce yeni copların kullanımıyla ilgili özel bir genelge, il emniyet müdürlüklerine gönderildi. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'ın imzasıyla emniyet müdürlüklerine gönderilen genelgede, demir copların saldırganın başına, yaşamsal organlarına ve eklem yerlerine vurulmaması önerildi. Copun kullanımı sırasında saldırganın yalnızca kol ve bacaklarının "kas gruplarına", direnci kırmaya yetecek ölçüde müdahale edilmesi istendi. Genelgede, demir copların sadece eğitim alan, sertifikalı personelce eğitimlerde gösterilen şekilde kullanılabileceği belirtildi.


Elektro şok cihazı tartışma yaratmıştı

EGM, bir süre öce air taser adı verilen elektro şok cihazı almak için harekete geçmişti. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'ın talimatı sonrasında yapılan araştırmalarda, satın alınması istenilen elektro şok cihazlarının 6 amper gücü nedeniyle sağlık açısından sakıncalı olduğu anlaşılmıştı. Bu çerçevede, 2,5 amperlik elektro şok cihazı alınmasının daha uygun olacağı değerlendirmesi sonrasında EGM, 6 amperlik cihazın insan sağlığına yapacağı etki konusunda tıbbi görüş istemişti. Bunun üzerine söz konusu cihazın sakıncalı olduğunu belirten görüş verilmişti. Kılıçlar'ın, 2012'de verdiği talimat sonrasında yine EGM'ce, "zırh delici mermi" olarak bilinen, "hollow point"lerden alınmasına çalışılmış ancak kamuoyunun tepkisi sonrasında vazgeçilmişti.


Milliyet


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kurbanlıklara elektro şok müdahelesi!


Konyada kantara çıkmayan kurbanlıklara elektro şok cihazıyla akım veren hayvan sahipleri tepki çekti.


Konyanın Beyşehir ilçesinde, Soğla bölgesinde kurulan hayvan pazarında satışa çıkarılan kurbanlıkların ağırlıklarını öğrenmeden almak istemeyen müşteriler, Beyşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan kantardan yararlanıyor.


Kantara getirilen küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklardan bazıları huysuzluk yapıp kantara çıkmak istemeyince, hayvan sahipleri kurbanlıkları tartabilmek için hayvanların vücutlarına sopa vuruyor ve tekmeler atıyor.

Bu yöntemlerden sonuç alamayan bazı hayvan sahipleri ise yanlarında getirdiği elektro şok cihazıyla kurbanlıklara akım vererek kantara çıkartıyor.


Cihazın verdiği şokla kantar üzerinde yerinde kımıldamadan duran kurbanlık hayvan yine aynı yöntemle kantardan indiriliyor.

Çevredeki vatandaşlar ise kurbanlıklara eziyet edildiğini düşünerek olaya tepki gösterdi.


Kaynak: gazetea24.com

GAZETEA24

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektro şok cihazı ile bayıltıp kaçırdı!

İşadamının evli oğlu, 20 yaşındaki genç kızı elektro şok cihazıyla etkisiz hale getirdi. Ardından da kelepçeleyip kaçırdı.


İzmir Bornovalı işadamının 30 yaşındaki evli oğlu Serhat Ç., 20 yaşındaki genç kız E.A. ile arkadaşlık yapmaya başladı. 


KOMŞULARI İHBAR ETTİ 

Genç kız sevgilisinin evli olduğunu öğrenince, Serhat Ç'yi terk etti. Çılgına dönen Serhat Ç., genç kızı Çamdibi'nde zorla otomobile bindirip kaçırdı. Elektro şok cihazı ile genç kızı etkisiz hale getiren zorba, kelepçe takarak kızı Urla'daki yazlığına kapattı. Serhat Ç'nin evden çıkmasının ardından kendine gelen E.A. bütün penceleri panjurla kapalı evden imdat diye bağırarak yardım istedi. Sesi duyan komşular 155 polisi aradı. Olay yerine gelen polis, evin sahibine ulaştı. Benzin istasyonları bulunan işadamı Urla'ya gelerek kapıyı açtığında, polis korkunç manzara ile karşılaştı. Genç kızı elleri kelepçeli ve çıplak halde buldu. Serhat Ç. gözaltına alındı. 

Kaynak: Milliyet Gazetesi 21/09/2014

Milliyet

------------------------------------------------------------------------------------


Anne katili kız kardeşler davasında gelişme

İzmir'in Aliağa İlçesi’nde, anneleri Gülseren S.’yi bıçaklayarak öldüren ve toplam 30 yıl hapis cezası verilen Şeyda P. ve B.P. kardeşlerle ilgili mahkemenin gerekçeli kararı açıklandı.Kararda, genç kızların ifadelerinde anlattıkları gibi annelerinin yanında erkek olup olmadığını kontrol etmek için değil, öldürmek için saatlerini 06.00’ya kurdukları belirtildi.


SAATİ ANNELERİNİ ÖLDÜRMEK İÇİN KURMUŞLAR

Gerekçeli kararda, şu ifadeler yer aldı: “Şeyda P. ile B.P.’nin savunmalarının aksine ölü muayene ve otopsi tutanağı ile olay yerinde yapılan kamera kayıtlarında Gülseren S. kendi yatak odasında, ayakları karnına çekilmiş, yüzü yastık ile kapatılmış bir halde bulunmuş. Bu nedenle savunmalarının aksine Şeyda ve B.P.’nin yaptığı iş nedeni ile geç saatte yatan Gülseren S.’yi uyku halinde olduğu saat 06.00 sularında öldürmeye karar verdikleri, Gülseren S.’yi öncelikle elektro şok cihazı ile sersemletmek suretiyle 24 kez bıçakladıkları, yine maktulenin bağırmasını önlemek amacıyla yüzünü yastık ile kapattıkları tespit edilmiştir.” 

Kaynak: hurhaber.com 20.08.2014

Hürhaber Logo

---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Şehir zorbası dehşet saçtı

Evli olduğunu öğrendiği için terk ettiği erkek arkadaşı Serhat Ç. tarafından kaçırılıp Urla'daki yazlığa kapatılan E.A'yı çığlıklarının duyulması üzerine olay yerine gelen polis ekipleri kurtardı

İzmir'de 30 yaşındaki Serhat Ç, evli olduğunu öğrenince kendisini terk etmek isteyen E.A'yı (20) kelepçeleyip kaçırdı. Elektro şok cihazıyla etkisiz hale getirdiği genç kızı, Urla'daki yazlığında bir odaya kilitledi. Serhat Ç'nin yaralanan bacağına pansuman yaptırmak için evden ayrılmasını fırsat bilen genç kızı çığlıkları kurtardı. Komşuların ihbarıyla olay yerine gelen polis, E.A'yı elleri kelepçeli ve çıplak olarak buldu. Şehir zorbası Serhat Ç, gözaltına alındı. 

Evli olduğunu sakladı
Bornova'da bir işadamının oğlu olan Serhat Ç, tanıştığı 20 yaşındaki E.A. ile çıkmaya başladı ancak iddiaya göre evli olduğunu aylarca sakladı. Evlilik hayali kuran genç kız ise gerçeği öğrenince Serhat Ç'yi terk etti. Ancak bunu kabullenemeyen Serhat Ç. genç kızın peşini bırakmadı. Önceki gün E.A, erkek kardeşini okuldan almaya giderken yolunu keserek zorla otomobile bindirip kaçırdı. 

Çantasında bıçak vardı
Ayrılık sürecinde tehdit edildiği gerekçesiyle çantasında bıçak bulundurduğu öğrenilen E.A, bu bıçakla Serhat Ç'yi bacağından yaraladı. Bunun üzerine Serhat Ç. yanındaki elektro şok cihazı ile etkisiz hale getirdiği E.A'nın ellerini de kelepçeleyip Urla'da babası H.Ç'ye ait villaya götürdü. Panjurları ve kapıları klitleyen Serhat Ç. kelepçeli kızı eve bırakıp yaralı olduğu için pansuman malzemesi almak üzere evden ayrıldı. 

Evin sahibine ulaştılar
Durumu fırsat bilen E.A. bağırarak yardım istedi. Tam o sırada villanın önünden geçen bir kadın yardım çığlıklarını duyunca 155 Polis'i aradı.
Polis yaptığı incelemede ses ve hareketlilik görmedi. Ancak ihbar edenin ısrarıyla polis, belediye kayıtlarından evin sahibi işadamı H.Ç'ye ulaştı. Urla'ya çağırılan işadamı, kendi anahtarıyla villanın kapısını açtığında polis şok manzara ile karşılaştı. Genç kızı kelepçeli ve çıplak halde buldu.
Şok yaşayan genç kız ailesine teslim edilirken yaralı halde bulunan işadamının oğlu Serhat Ç. gözaltına alındı. Geceyi gözaltında geçiren zanlı Serhat Ç. adliyeye sevk edildi. Serhat Ç, mahkemede serbest bırakılırken genç kızın yakınları ise zanlının serbest kalmasına isyan etti. FATİH ŞENDİL

Kaynak: yeniasir.com.tr 19/09/2014

yeniasır

--------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kaçırılan kız çıplak ve kelepçeli bulundu!


İşadamının evli oğlu, 20 yaşındaki genç kızı elektro şok cihazıyla etkisiz hale getirdi. Ardından da kelepçeleyip kaçırdı.


İzmir Bornovalı işadamının 30 yaşındaki evli oğlu Serhat Ç., 20 yaşındaki genç kız E.A. ile arkadaşlık yapmaya başladı. 
 

KOMŞULARI İHBAR ETTİ 
 
Genç kız sevgilisinin evli olduğunu öğrenince, Serhat Ç'yi terk etti. Çılgına dönen Serhat Ç., genç kızı Çamdibi'nde zorla otomobile bindirip kaçırdı. Elektro şok cihazı ile genç kızı etkisiz hale getiren zorba, kelepçe takarak kızı Urla'daki yazlığına kapattı. Serhat Ç'nin evden çıkmasının ardından kendine gelen E.A. bütün penceleri panjurla kapalı evden imdat diye bağırarak yardım istedi. Sesi duyan komşular 155 polisi aradı. Olay yerine gelen polis, evin sahibine ulaştı. Benzin istasyonları bulunan işadamı Urla'ya gelerek kapıyı açtığında, polis korkunç manzara ile karşılaştı.
 
Genç kızı elleri kelepçeli ve çıplak halde buldu. Serhat Ç. gözaltına alındı.

Medya Faresi | Haberin Doğru Adresi


--------------------------------------------------------------------------------------------------

CES 2014: Yellow Jacket'dan iPhone 5 ile 5S'i şok cihazına çeviren yeni kılıf.


Teknolojinin geldiği son noktayı gördüğümüz CES 2014 fuarı kapsamında tanıtılan ilginç ürünlerin başında gelen Yellow Jacket'ın yeni kılıf modeli, iPhone 5 ile iPhone 5S'i şok cihazına çeviriyor.


Daha önce iPhone 4 / 4S için de benzer bir kılıf hazırlayan Yellow Jacket, CES 2014 fuarında tanıttığı yeni ürünüyle ise artık iPhone 5 ile iPhone 5S sahiplerini de koruma altına alabiliyor. Üzerinde bir elektro şok cihazı yer alan kılıf, 650,000 volt gücünde bir enerji verebiliyor ve pembe, kırmızı, mavi, yeşil ve gri olmak üzere beş farklı renk seçeneğiyle elde edilebiliyor. Kılıfın sersemletici silah kısmı istenirse çıkartabiliyor, LED ışık sistemiyle kılıfın enerji düzeyi devamlı olarak kontrol edilebiliyor ve aynı zamanda dahili bataryasıyla telefonları da şarj edilebiliyor.


Satış fiyatları açıklanmayan iPhone 5 ve iPhone 5S uyumlu Yellow Jacket kılıfların, 2014 kış aylarında satışa sunulacağı açıklanan bilgiler arasında.

Kaynak: donanimhaber.com

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektroşok tabancası öldürücü olabilir dikkatli olmak gerek!

Geçen hafta gazetelerde istanbul’da bazı polislere dağıtılan elektroşok aletinin yürek hastaları dahil kimseyi öldürmediği, sadece sersemlettiği yazıyordu. oysa, bu iddianın aksini düşündüren olgular ve öldürücü etkisi olabileceğini belli eden bilimsel veriler var...

 
Geçen hafta cuma günü gazetelerde istanbul Emniyet Müdürlüğü durdurucu Hizmetler şube müdürlüğünde görevli polislere elektroşok aleti dağıtıldığı haberi yer aldı. Kolluk kuvvetlerinin öldürücü yahut ağır yaralayıcı güç kullanılmadan, saldırgan bir kişiyi denetim altına alabilmek için tercih ettiği silahlardan birisi olan elektroşok tabancası 10 yıldır dünyanın oldukça çok ülkesinde kullanılıyor.

“Elektronik kontrol cihazı” olarak adlandırılan bu silahın amacı, kalıcı bir iz veya maluliyete yol açmadan geçici bir süre için kişiyi etkisiz bir duruma getirmektir.Milliyet gazetesinde yayımlanan ‘TRT-Haber’ kaynaklı yazının sonunda, “Silahın yürek hastaları dahil kimseyi öldürmediği, sadece sersemlettiği” yazıyordu.

Bu kati anlatım, mutemelen silahı üreten firmanın satış broşüründen alınmış olsa gerek. sebebiyse, bu iddanın aksini düşündüren olgular ve elektroşok silahının nadir de olsa öldürücü olabileceğini gösteren bilimsel veriler var.

 
Duvara yazarken öldürüldü18 yaşındaki Reefa bir kaç yıl öncelikle ailesiyle birlikte Kolombiya’dan Amerika’nın Miami şehrine göç etmişti. Resim yapmaya düşkün ve sanatçı ruhlu bir gençti.

Renkli duvar yazıları ve resimleri yapmayı seviyordu. altı Ağustos sabahı boş ve harap eski bir McDonald dükkânının duvarına yazı yazarken polisler geldi.

Reefa kaçmaya çalıştı.Polisler elektroşok silahıyla durdurdu. ama, yerde hareketsiz yatan genç kendine gelmeyince bir şeylerin yolunda gitmediği anlaşıldı.

Sıhhat ekibinin müdahaleleri de, hastanenin acil servisindeki çabalar da yarar vermedi.

Genç adam ‘kimseyi öldürmeyen’ elektroşok cihazıyla vurulduktan sonra yaşamını yitirdi.Yapılan otopside ölüme sebep olacak bir hastalık, alkol ve uyuşturucu izine rastlanmadı. şimdi acılı ailesi, ne polisi ne de başkasına bir tehdit oluşturmayan, elinde boya fırçasından öteki silahı olmayan bu çelimsiz gencin durdurulması için elektroşok silahını ateşlemeye gerek mevcut mıydı diye soruyor.

 
Elektroşok silahı tetiği çekildiğinde ucunda iğne olan 2 uzun teli hızla fırlatıyor. iğneler hedefteki bireyin vücuduna saplanınca teller aracılığıyla gelen elektrik akımı kas kasılmalarına ve ağrıya yol açarak saldırgan kişiyi etkisiz hale getiriyor.

 
5 saniyede 50 bin volt

 
Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘Taser’ adlı bir şirketin ürettiği bu silah tetiği çekildiğinde ucunda iğne olan iki uzun teli hızla fırlatıyor. iğneler hedefteki bireyin vücuduna saplanıyor.

Vücuda evvela 50 bin voltluk bir şok, sonra 5 saniye süreli elektrik akımı veriliyor. Sıkıştırılmış nitrojenin yarattığı itici güçle gayeye giden iğnelere bağlı olan teller tetik çekildiği sürece elektrik akımını taşımaya devam ediyor.i

İki iğneden gelen elektrik akımı şiddetli bir adale kasılmasına ve ağrıya yol açtığı için vurulan kişinin direnmesine imkân kalmıyor.

Elektrik akımı verildiği sürece kas kasılmalarıyla sarsılan kişi ancak akım kesildikten sonra istemli hareketler yapabiliyor.

 
ABD’de 500 kişi hayatını kaybetti

 
Elektroşok silahının ne sıklıkla ölüme yol açtığı hakkında elimizde kati bilgiler bulunmamakta. Uluslararası bağış örgütü’nün topladığı veriler göre 2001 ile 2012 içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde elektroşok silahıyla vurulduktan sonra 500 kişi hayatını kaybetti.

Bazan derhal şoku yedikten sonra, bazan de mahpushane hücresinde ölen kişilerin çoğunda elektrik şokunun doğrudan ölüme yol açtığını söylemek olası değil. fakat, düşündürücü örnekler az da değil.

işte bunlardan ikisi:Kaliforniya’da trafik kurallarına uymadığı için durdurulan 43 yaşında bir adam, arabasından çıkıp polise itiraz edip direnince, 3 polisin ateşlediği elektroşok tabancalarıyla etkisiz bir duruma getirilmeye çalışılırken öldü. şimal Karolina’da bisikletli bir adamın dur ihtarına uymayan genç, polisin silahından gönderilen şokun tesiriyle bisikletten düşüp öldü. Sonradan genç adamın duyma özürlü bulunduğu anlaşıldı.

 
Bilim ‘öldürücü olabilir’ diyor

 
Elektroşok silahından çıkan tellerin ucundaki iğneler göğsün önüne saplanırsa yüksek elektrik enerjisi kalbin vurularını düzenleyen elektrik sistemini altüst ederek öldürücü çarpıntılara yol açabilir.

 
Kalbin darbe ritminin bozukluklarını araştıran elekrofizyoloji uzmanlık dalının kurucularından, ünlü ve saygın bir hekim olan Douglas Zipes geçen yıl bir bilimsel dergide bu konuya fer tutacak bir makale yayınladı.

Zipes elektroşok silahının etkisiyle hayatını kaybedenler için açılan davalarda ailelerin lehine profesyonel olarak mahkemede tanıklık yaptığı 8 kişinin tıbbi dosyalarını ayrıntısıyla incelemiş. ölümlerin elektroşoka bağlı olduğu kanısında. Çoğu genç ve bilinen rahatsızlığı olmayan bu kişiler elektroşoka maruz kaldıktan hemen sonra fenalaşıp bilinçlerini kaybetmiş. hadise yerine gelen sağlık ekibinin çektiği EKG’ler, çoğu insanda kalbin ölümcül bir elektriki fırtına arasında olduğunu gösteriyor.

 
Kalbi direkt etkiliyor Dr. Zipes elektroşok silahıyla ölüm riskini artıran etkenlere dikkat çekiyor.

Atılan iğnelerin göğsün önüne isabet etmesi silahtan gelen elektrik akımının kalbi etkilemesini kolaylaştırıyor.

Ölüm riskini azaltmak için göğüsten uzağa nişan alınması gerekiyor. Bir başka ciddi nokta da geri arda verilen elektrik akımının yarattığı risk, ölümle sonlanan birçok hadisede hayatını kaybedenlerin geri arda, ya da devamlı elektrik akımına maruz bırakıldıkları anlaşılıyor. kişinin altta yatan bir kalp rahatsızlığı varsa, bir şokun bile ölüme yol açabileceğini unutmamak da fayda mevcut.

 
Tartışma sürüyor Sözünü ettiğim bilimsel makale üretici kuruluş sebebi ile eleştiri yağmuruna tutuldu. Dr. Zipes ölenlerin ailelerinin davalarında profesyonel şekilde görev aldığı ve bundan mali fayda sağladığı için tarafsız olmadığı gerekçesiyle karalanmaya çalışıldı.

Zipes’ın uyarılarının ciddiye alınması gerektiği görüşünde olan bilimsel çevreler ise bazı noktaların önemini vurguluyorlar:

Elektroşok silahının güvenliğinin sınandığı tecrübe koşullarıyla, heyecan ve korkunun dorukta bulunduğu çatışma ortamının aşırı değişik olduğunu belirtiyorlar, birçok etkenin elektrik akımının kalp üzerine etkisini artırabileceğini hatırlatıyorlar.

Etkisizleştirilmeye çalışılan birçok insanın aldığı alkol ve uyuşturucu maddeler nedeniyle öldürücü çarpıntılara eğilimlerinin arttığını söylüyorlar. çatışma ortamındaki bireyin kanında kalbin hassasiyetini artıran adrenalin benzeri stres hormonlarının yüksek düzeyde olduğunu ekliyorlar.

Ne yapmalı?

Polisin tehdit yapan bir kişiyi nasıl etkisiz hale getirip yakalayabileceğine bir kaç saniye içinde karar vermesi gereken durumlarda ateşli silahı yerine elektroşok cihazına el atması nebati ki akla yatkın.

Buna karşılık, riskin yüksek bulunmadığı hallerde ilk kullanılacak yöntem şekilde da görülmemesi o kadar makul ve gerekli. sebebiyse, “Silahın kalp hastaları dahil kimseyi öldürmediği, sadece sersemlettiği” iddiası doğru değil.

18 yaşındaki Rafee’nin ölümü benzeri trajedilerin önlenebilmesi için polislere eğitimleri sırasında, elektroşok silahının ender de olsa direkt veya dolaylı şekilde ölüme yol açabileceği anlatılmalıdır.

Elde olan veriler, art arda ve ya sürekli şok vermenin, iğneleri göğsün önüne saplamanın ölüm riskini artırdığını ve kaçınılması gerektiğini gösteriyor.

Elektroşok,  kullanılan insanlarda bilinç kaybına yol açarsa derhal müdahale edebilmek için bilgi, beceri ve donanıma sahip olunması da aşırı önemli. 

 
Göğsün önüne isabet eden iğneler ve geri arda verilen şoklar, elektroşok aletinin ölümcül olma riskini artıran en mühim etkenler olarak biliniyor.

 
Son söz: Orantısız güç kullanıldığında öldürücü olabilecek elektroşok cihazı ateşli silah yerine kullanıldığında hayat kurtarıcı olabilir.
Milliyet

---------------------------------------------------------------------------------------------------

İngiltere`nin kuzeyindeki Cumria sahasında polisin biber gazı ve 50 bin volt gücündeki elektroşok tabancası (Teaser) ile 3 kez müdahale ettiği vücut geliştirme şampiyonu öldü.

Ülkede son senelerde emniyet görevlilerince kullanması gittikçe yaygınlaşan şok tabancaları ile suçluların zarar verilmeden geçici şekilde durdurulmasının mümkün bulunduğu iddia ediliyordu.

Ancak Cumria`da yaşanan olayda bu tabanca ile müdahale edilen vücutçunun hayatını kaybettiği açıklandı.

POLiS İLK DEFA KULLANDI

 
Cumbria`nın Barrowin Furness kasabasında meydana gelen olayda, kriminal zarar şüphesiyle gözaltına alınan 27 yaşındaki Dale Burns, polislere karşı koyduğu sırada önce biber gazı ardından da "taser" olarak adlandırılan elektroşok tabancası ile üç kez müdahaleye maruz kaldı.

Polisin 50 bin volt gücündeki şok tabancasıyla müdahale ettiği Burns`un, hastaneye götürülürken yolda öldüğü belirtildi.

Şok tabancaları öldürücü olmayan silahlar şekilde sektöre sürülen cihazlardan en önemlilerinden bir tanesi olarak gösteriliyor.

İnsanı öldürmeden etkisiz bir hale getirmeyi hedefleyen bu silah yardımı ile, ölüm oranlarının düştüğü iddia ediliyordu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektrikli şok!

Polisimiz iyice silahlanıyor. Biber gazından sonra şimdi de teknoloji harikası bir silaha kavuştu: Elektrikli şoka uğratan tabancalara!

Dün bulabildiğim tüm kaynaklardan bu \"oyuncak\"la tanışmaya çalıştım. niteliklerini ve meselesinde konuşulanları okudum.


internette bulduğum bir videoda bu elektroşok silahla talim yapan yabancı polislerin gülmekten kırıldığını gördüm. Aralarında bir \"av\" var; ötekiler elektroşok tabanca ile ona ateş ediyorlar; kurban feryat atarak yere yığılıyor ve bir süre kendine gelemiyor; \"avcılar\" ise kahkahalar atarak eğleniyorlar.


Gerçekten de \"zevkli\" bir oyun olsa gerek. Lazerli tabancanla yakın mesafeden nişan alıyorsun. al yeri \"hedef\"in uygun bir yerine yerleştirip tetiğe basıyorsun. Adam elektrik çarpmışa dönüyor (!) ve bilincini kaybediyor.

Memleketimiz, şahıs başına düşen polis sayısına göre, Rusya\`dan sonra dünyada ikinci geliyor.
Böyle bir cüsseye sahip olan Türk polisinin Amerikalı meslektaşından ne eksiği var!

Devlet büyüklerimiz bu düşünceyle, polislerin ABD\`de yaklaşık 40 yıldır (Avrupa\`da o kadar olmasa da epeydir) kullandığı elektroşok tabancasını ülkemize getirme kararı almış.


İlk partide ithal edilen 40 (bazı kaynaklara göre 100) tabancayla istanbul ve Ankara Emniyet Müdürlüğü`nde görevli 54 polis 3 gündelik eğitim görmüş. "Elektrikli silah eğitimi" saha polislerden herhangi bir tanesi bugünden itibaren siftahı yapabilir. Bakalım hangi "talihli yurttaşımız" silahın ilk hedefi olacak!.. "Pilot bölge" seçilen bu iki ildeki denemelerin sonuçları "olumlu" bulunursa elektroşok silahlardan ne kadar alınacağını bilmiyoruz.
Silahın niteliklerini okurken aklıma bir bölümü arkadaşım olan yüzlerce insanın geçtiği polis tezgâhlarında "yasadışı elektroşok " verilerek yapılan korkunç işkenceler geldi. Bugün her şey ayrıcalıklı doğal; "ileri demokrasi" ve "paketli özgürlükler" döneminde elektrik de yasallaşıyor.

Bakın, elektroşok tabancasının ne bu gibi özellikleri var:

7-10 metrelik mesafede kullanılırsa hedefindeki kişiyi şok dalgalarıyla 10 saniye kadar sersemletiyormuş. Bazı kaynaklar, 2-3 hatta 5 dakikalık baygınlıktan söz ediyor. (ancak bundan haberi olmayan kimi kişilerin belirtilen süre haddini epeyce aştıkları durumlar da oluyormuş, söylentilere bakılırsa.)
- Sağlığa önemli ve kalıcı zarar vermediği vurgulanıyor. Hatta yürek hastalarına ve sudaki insana bile uygulanabiliyormuş. (Sanki ilaçtan bahsediliyor, değil mi?)
- fakat abartıp da aynı kişiye 24 saat içinde 3 kezden çok kullanılmaması salık veriliyor. (Bu nasıl sağlanacak acaba? örneğin, bir defa vurulan yeşil, ikincide sarı, üçüncüde al boyayla mı boyanacak?)
- Silahın üstündeki kamerayla atış hatıra kaydediliyormuş ve bir saate kadar kayıt kapasitesi varmış. (Kritik bir durumda bu kayıtların \"kaybedilmesi\" özelliğini de isterseniz manuel olarak ekleyebilirsiniz herhalde.)
- Değiştirilebilir pil kullanılan silah, elektrik yardımıyla rahatça şarj oluyormuş. (Kurşun sarfiyatı falan bulunmamaktadır ve şarj ucuz, bu da güzel!)

Yetkililer, bu silahların toplumsal tepkilerle ilgili olarak değil, kadına şiddet girişimi, rehin alma, intihara teşebbüs ve polise mukavemet gibi olaylarda kullanılmasının düşünüldüğünü belirtiyorlar. (bilhassa "polise mukavemet" kısmı epeyce "enerjik bir madde"; burada sadece elektrik enerjisinden söz etmiyoruz bitkisel.)
bununla beraber polis; hırsızlara, tinercilere, "dur" ihtarına uymayan şüphelilerle bıçaklı ve palalı saldırganlara karşı da bu elektroşok tabancaları kullanabilecekmiş...
amaç, gene oldukça "insani": "Orantısız kuvvet kullanmak"ndan ve ölümlerden kaçınılması olarak açıklanıyor. (Biber gazı da "kurşun yerine, daha orantılı" diyerek yürürlüğe sokulmuştu, hatırlarsanız.)
ancak internette, 126 ülkede kullanıldığı belirtilen söz konusu elektroşok silahlarla bugüne kadar 544 insanın hayatını kaybettiği, Uluslararası af örgütü`nün 2008 raporuna göre, bu silah sebebiyle 2001-2008 arasında ABD`de 334, Kanada`da ise 25 kişinin öldürüldüğü gibi hassas haberler de yer alıyor.
Bu silahla ilgili şekilde Meclis`te içişleri Bakanlığı`nın cevaplaması için soru önergesi verilmiş durumda. önergede, "elektro dalgaların kişiye zarar vermediğine dair hangi teknik ve tıbbi raporlar alınmıştır?", "şokun doz ayarı nasıl yapılıyor, belirlenen doz miktarının aşılması şeklinde ne olacaktır?" ve "göz, ağız, kulak, gırtlak, jenital bölge benzeri hassas yerlerden yanlışlıkla vurulma zorunda insan vücudunda nasıl bir tesir oluşmaktadır?" bunun gibi sorular mevcut.
 
Memleketimiz insan Hakları Vakfı (TiHV) Başkanı ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. şebnem Korur Fincancı, Bianet`te bu silahlarla ilgili şekilde şöyle diyor:


- Vücutta elektrik akımının ölüme yol açma riski yüksek. Nereye isabet ettiği önemli. Kalbe ziyan verebilir,  birden kasılmalara, solunum yetersizliğine neden olabilir. Kasılmalarla beraber kontrolsüz bir şekilde yere fikir yaralanmalara, hatta kafa travması ile ölüme sebep olabilir.
TiHV umumi Sekreteri Metin Bakkalcı ise ekliyor:
- Türkiye’de bilhassa 2005’cilt sonraki yasal düzenlemelerle, özel olarak da 2007’deki Polis vazife ve Selahiyat Kanunu`ndaki değişikliklerle güvenlik güçleri, kullanıcılarını direk öldürme yetkisini de içerecek şekilde olağanüstü yetkilerle donatıldı.
Biliyorsunuz, kısa zaman evvela, çok sayıda aydının önüne "büyük gündem" olarak sürülen "Demokratikleşme Paketi"nin olumlu yönlerini (de) saptamakla uğraştığı bir sırada, sessiz sedasız bir üslupla polise, “sırf fiil yapma ihtimali" bulunduğu varsayılan yurttaşları, hâkim ve savcı alakayı yapılmaksızın, 24 saate kadar gözaltına alma yetkisi veren "sıkı bir paket" çıkarıldı.
Velhasıl, Gezi Parkı sürecinde "destan yazdığı\" iddia edilen polis, güçlendikçe güçleniyor.
şimdi de biber gazının yanı sıra eline elektrikle şok eden tabancaları alıyor.
Ne diyelim... Yeni silahlar, vatana ve millete hayırlı olsun!..

----------------------------------------------------------------------------

ELEKTRO ŞOK TABANCASI

Pile gerek bulunmamaktadır 220 volt la direk 1 saat te şarj olur tek şarzda 200 çakım garantisi.türkiyede ilk.

 
Emniyet butonludur. diğer hiçbir cihazda emniyet butonu bulunmaz.

Yeni Model !!!Garantili ve patentli..öteki cihazlar gibi çok fazla kaba değildir, çantanızda ,cebinizde,aracınızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

 
1 şARZDA 200 çAKıM GARANTiSi. sanayi VE TiCARET BAKANLığıNDAN ONAYLıDıR. 

Elektro şok Tabanca ile TEHLiKEYE SON Daha düne kadar casusluk filmlerinde gördüğümüz \"Elektro şok\" bundan böyle türkiyede.Bu cihaza fazla söylenecek hiç bir söz bulunmamakta. bugünlerde yaşanan o kadar kapkaç,hücum, ve benzeri olaylar oluyorki bazan şahsi savunma becerilerimiz yetersiz kalıyor, peki ya ölümcül etkisi olan tabancalar... bunlar daha tehlikelisi , hem kullanan hemde mecburi konumdada olsa kullanılan insanlar için ölümcül tehlikesi bulunduğu için çok fazla teklikelidir.halbuki \"Elektro şok \"Ruhsat,fatura yahut benzeri bir prosodür gerektirmeden ölümcül etkisi olmaksızın kendinizi rahatlıkla ve kolaylıkla koruyabileceğiniz savunma silahıdır.1996-2003 Yılları içinde ABD\`de satılan en iyi güvenlik amaçlı silahtır. ABD\`de yaşayan her üç aileden bir tanesi bu cihazla korunmaktadır. hiç bir masraf gerektirmez yalnızca şarj edinSavunma Cihazı olarak kullanabileceğiniz bu tabanca anahtarına bastığınızda 500.000 volt elektrik vererek tehlikeden korunmanızı sağlar.kişiye yada hayvanlara münasebet etmesi şeklinde geçici baygınlık geçirmesine sebep olur. ölümcül etkisi yok,Evinizde,işyerinizde çantanızda,cebinizde, arabanızda tehlikelere karşı her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. Taşınması ve kullanılması yasaldır hiçbir prosödür gerektirmez. Herkes yönünden kullanılabilir.Elektro şok Tabanca dünya standartı kabul edilen 20 mikroamper ölçülerinde test edilerek üretilmiştir. kesinlikle öldürücü etkisi bulunmamakta.

Unutmayınız bu cihaz sırf savunma ve güvenlik amaçlı kullanılır.

Dikkat :
Cihazı LPG ya da bu gibi yanıcı patlayıcı maddelerin yanında çalıştırmayınız. çocuklardan uzak tutunuz. Cihazın kullanım sorumluluğu alıcıya aittir. Türkiyede ilk.

 
Emniyet butonludur. diğer hiçbir cihazda emniyet butonu bulunmamakta.ayrıca şarzlıdır pil derdine son !

tw800 elektroşok cihazı stun gun 


------------------------------------------------------------------------------

Elektroşok Cihazlarına umumi Bir Bakış

Elektroşok cihazları arasında en popüler olan Taser’ın resmi internet sitesinde, üç milyon defa Taser cihazının kullanıldığı yazmakta.

Yani 3 milyon kez bir insan vücudu 50.000 voltluk elektrik akımına maruz kaldı. Peki bundan böyle ülkemizde de kullanılmaya başlanacak olan bu cihazların, çalışma prensibi nedir ? Nerelerde kullanılır ? Bunu yazımızın detayında ele alalım.

 
Bir şey yemek içmek istediğimizde beynimiz sürekli kaslarımıza elektriksel sinyaller yollar ve bu sinyaller neticesinde yapmak istediğimiz eylemi gerçekleştiririz. lakin şok tabancasından çıkan bir  elektriksel gerilime maruz kaldığımızda beynimiz, kaslarımıza devamlı emir gönderdiğinden kaslar kasılı kalır ve kıvranırız.

Bu kasılı kalma süresi, hem insanın hassasiyetine hem de uygulayan polisin verdiği akım süresine bağlıdır.
Taser tabancalar, üzerlerinde bulunan bir tuş ile 2 ile 5 saniye içinde akım süreleri değiştirilebilen cihazlardır. 2 saniye umumi bir saldırganı yada tehlike oluşturan kişiyi engelleyebilecek iken, kontrolden çıkmış cinnet geçiren yahut çok fazla büyük tehlike arz eden kişiler için 5 saniyeye kadar uygulanabilmekte.

 
Stun Gunlar sadece acı verirken, Taserlar saldırganı etkisiz bir hale getirebiliyorlar.

Taser ile Stun Gun ların en büyük farkı hemen hemen tek farkı atış mesafeleri.

Taser 15 metreye menzile kadar saldırganı etkisiz bir hale getirebilir. Stun Gunlarda ise deriyle temas yani yakın ara faktörü ciddiyet kazanıyor. 

 
Taser Shotgun - 30 m. menzile ve uygulandığı kişiyi 20 saniye etkisiz bir duruma getirme gücüne sahip 
Taser yiyen şahıs 10-15 saniye kendine ki hassas kişide bayılanlar  hatta ölenlerde var. Stun Gunlar da yalnızca acı hissedip caydırıcı bir korkutma hissi verebilmekte.

Polisler çoğunlukla 30.000-50.000 volt arasında değişen taser silahları kullanmaktalar. lakin nasıl olabiliyor da 220 volt olan şebeke gerilimi bile öldürürken 50.000 volt öldürmüyor?

Bu sorunun cevabını şöyle verelim. herkezin bildiği bunun gibi V=ı.R formülünü baz alarak hesap yapalım. V değeri artarken direnç sabit bulunduğu koşullarda ı değeride artış gösterir.

Zaten ölüme sebebiyet verici asıl etmen, akımdır.
Taser Shotgun Mermisi

50.000 volt olanları 2.1 metre değerinde ve bu amper değeri epey bir düşük bir rakam. Tehlike sınırı 0.3 amper  gibi bir değer ki 2.1 metre bunun aşırı altı bir düzeyde. lakin yine de risk bulunmamakta değil. Yüzlerce ölen insan mevcut ve  taserdan ölenlerin genelinde neden,  göğüse nişan alınmış atışlar ya da kalp hastalığı olan insanlardan oluşmakta. Karın etrafı, sırt, kol ve bacak benzeri bölgelere atışlar yapılması daha müsait görülebilmekte. başka yandan Stun Gunların ise öldürücü olabilme niteliği mevcut lakin bu şu biçimde. genel olarak saldırgana karşı tutulan şok cihazı 1 saniye bile ilişki ettirilemeden, şok cihazının uygulandığı kişi bedenini kaçırır. fakat bilinçsizce deriye üç saniye ve üzeri şok verilirse ciltte yanma, şok durumu hatta ölümler bile meydana gelebilir.

 
ülkemizde taser şok cihazının halka satışı yok. Stun gun denilen deriyle ilişki gerektiren versiyonları satışta. En son istanbul ve Ankara emniyeti Taser silahı alacağı gündemdeydi ancak alınan Taserların eylemlerde hala kullanılmadığı biliniyor.

 
Peki bu silahlar bu kadar ölüme yol açtığı diye çok m. tehlikeli ? Tabi ki hayır. bireyler bilinçli kullandıkları süre çok fazla fakat çok fazla faydalı bir cihaz. Bir insanı vurup öldürdükten sonra etkisiz bir duruma getirmek ile 10 saniye kıvrandırıp kimseye ziyan vermeden etkisiz hale getirmek kıyaslanamaz bile.

Yapılan araştırmalar, taser cihazının dünya genelinde kullanılmasının çok aşırı faydalı olduğu anlamında. Yüzbinlerce kişinin hayatını kurtaran son derece pratik bir aygıt. Silahtan çıkan elektroşok mermisi 160 km/h hızla saldırgana uygulanıyor ve birey etkisiz duruma getiriliyor. 

 
Elektroşok cihazlarınla yetinemeyen ve bunu bir adım ileriye götürmeyi hedeflemiş bir firma son zamanlara damga vurdu. Teksaslı bir kuruluş elektroşok özellikli uzaktan kumandalı bir helikopter (Cupid) cihazını geliştirdi.

Suçluyu takip eden ve gerektiğinde uzaktan kumanda yardımıyla elektroşok uygulayan bu aygıt sayesinde suçluların kaçmasının hayal olacağı öngörülmekte. Satış sloganı ise neden suçluların arkasından koşasınız ki, Cupid etkisiz hale getirsin.

Size sadece tutuklamak kalsın ‘ şekilde lanse edilmekte.devinim sensörlü, kameralı bu sistem umuyoruz ki gerektiği yerde gerçekten suçlular için kullanılır. çünkü şimdilerde haksız yere elektroşok kullanılarak bedeni tecrübe yerine konulan çok aşırı insan bulunmakta. ülkemize alınmasında ki amaçta, bilhassa rehin alma, cinnet geçirme yahut taşkınlığı çok fazla ileri boyuta getirmiş bireylere uygulanması şekilde gösteriliyor. Umarım bu faydalı icat doğru yerlerde kullanılır.

-----------------------------------------------------------------------

Elektro şok cihazı teknolojinin gelişme göstermesi  ve zamanın ilerleme göstermesiyle çeşitli görünümler almaya başlanıyor.

Eski silah şeklinde büyük hantal elektro şok tabanca ‘ları geride kaldı ve günlük tercih ettiğimiz popüler ürünlerin halinde sektöre sunulmaya başlanıyor.

Bunlardan bazıları ruj, iphone 4 biçiminde, fener şeklinde yada jop biçiminde elektro şok aleti ve benzerleridir.

Peki elektro şok cihazı yasal mı ? Evet kesinlikle yasal. Taşıması ve kullanmak kanunen hukuki ve herhangibi bir ruhsat gerektirmiyor. fakat kullanımı sadece bir hücum anında insanın kendini koruması amaçlı olmalıdır.

Eğer elektro şok tabancası saldırmak ya da yaralamak amaçlı kullanılırsa bu kanunen suçtur.

Burada cihazın kullanımının suç olup olmadığını belirleyen kullanım amacıdır. 

Kapıda ödeme ile http://www.elektrosoktabancasi.org dan Sipariş Verebilirsiniz. Aileniz, eşiniz çozuklarınız ve kendiniz kolaylıkla taşıyabilir. Kendinizi gasp, kapkaç, taciz, vb. kötülüklerden koruyabilir. Karşınbızdaki saldırganı etkisiz duruma getirip suçluları adalete teslim edebilirsiniz.

Evinizde, Arabanızda, Seyahat Bavulunuzda, meslek Yerinizde vb. bölgelerde da rahatlıkla telefondan bir farkı olmamakla birlikte rahatlıkla kullanılanılabilecek bir üründür.

-------------

Şok! Şok! Şok!.. Hem de öyle sıradan bir şok değil... Elektrikli şok! Polisimiz iyice silahlanıyor. Biber gazından sonra şimdi de teknoloji harikası bir silaha kavuştu: Elektrikli şoka uğratan tabancalara! Dün bulabildiğim bütün kaynaklardan bu "oyuncak"la tanışmaya çalıştım. Özelliklerini ve hakkında konuşulanları okudum. İnternette bulduğum bir videoda bu elektroşok silahla talim yapan yabancı polislerin gülmekten kırıldığını gördüm. Aralarında bir "av" var; ötekiler elektroşok tabanca ile ona ateş ediyorlar; kurban çığlık atarak yere yığılıyor ve bir süre kendine gelemiyor; "avcılar" ise kahkahalar atarak eğleniyorlar. Gerçekten de "zevkli" bir oyun olsa gerek. Lazerli tabancanla yakın mesafeden nişan alıyorsun. Kırmızı noktayı "hedef"in uygun bir yerine yerleştirip tetiğe basıyorsun. Adam elektrik çarpmışa dönüyor (!) ve bilincini kaybediyor...   *    *    *   Türkiye, kişi başına düşen polis sayısına göre, Rusya`dan sonra dünyada ikinci geliyor. Böyle bir cüsseye sahip olan Türk polisinin Amerikalı meslektaşından ne eksiği var! Devlet büyüklerimiz bu düşünceyle, polislerin ABD`de yaklaşık 40 yıldır (Avrupa`da o kadar olmasa da epeydir) kullandığı elektroşok tabancasını ülkemize getirme kararı almış. İlk partide ithal edilen 40 (bazı kaynaklara göre 100) tabancayla İstanbul ve Ankara Emniyet Müdürlüğü`nde görevli 54 polis 3 günlük eğitim görmüş. "Elektrikli silah eğitimi" alan polislerden herhangi biri bugünden itibaren siftahı yapabilir. Bakalım hangi "talihli yurttaşımız" silahın ilk hedefi olacak!.. "Pilot bölge" seçilen bu iki ildeki denemelerin sonuçları "olumlu" bulunursa elektroşok silahlardan ne kadar alınacağını bilmiyoruz. Silahın özelliklerini okurken aklıma bir bölümü arkadaşım olan yüzlerce insanın geçtiği polis tezgâhlarında "yasadışı elektrik" verilerek yapılan korkunç işkenceler geldi. Bugün her şey farklı tabii; "ileri demokrasi" ve "paketli özgürlükler" döneminde elektrik de yasallaşıyor. Bakın, elektroşok tabancasının ne gibi özellikleri var: - 7-10 metrelik mesafede kullanılırsa hedefindeki kişiyi şok dalgalarıyla 10 saniye kadar sersemletiyormuş. Bazı kaynaklar, 2-3 hatta 5 dakikalık baygınlıktan söz ediyor. (Ancak bundan haberi olmayan kimi insanların belirtilen zaman sınırını epeyce aştıkları durumlar da oluyormuş, söylentilere bakılırsa.) - Sağlığa ciddi ve kalıcı zarar vermediği vurgulanıyor. Hatta kalp hastalarına ve sudaki insana dahi uygulanabiliyormuş. (Sanki ilaçtan bahsediliyor, değil mi?) - Ama abartıp da aynı kişiye 24 saat içinde 3 kezden fazla kullanılmaması salık veriliyor. (Bu nasıl sağlanacak acaba? Mesela, bir kez vurulan yeşil, ikincide sarı, üçüncüde kırmızı boyayla mı boyanacak?) - Silahın üzerindeki kamerayla atış anı kaydediliyormuş ve bir saate kadar kayıt kapasitesi varmış. (Kritik bir durumda bu kayıtların "kaybedilmesi" özelliğini de isterseniz manuel olarak ekleyebilirsiniz herhalde.) - Değiştirilebilir pil kullanılan silah, elektrik yardımıyla kolayca şarj oluyormuş. (Kurşun sarfiyatı falan yok ve şarj ucuz, bu da güzel!)   *    *    *   Yetkililer, bu silahların toplumsal tepkilerle ilgili olarak değil, kadına şiddet girişimi, rehin alma, intihara teşebbüs ve polise mukavemet gibi olaylarda kullanılmasının düşünüldüğünü belirtiyorlar. (Özellikle "polise mukavemet" bölümü epeyce "enerjik bir madde"; burada yalnızca elektrik enerjisinden söz etmiyoruz tabii.) Ayrıca polis; hırsızlara, tinercilere, "dur" ihtarına uymayan şüphelilerle bıçaklı ve palalı saldırganlara karşı da bu elektroşok tabancaları kullanabilecekmiş... Amaç, yine oldukça "insani": "Orantısız güç kullanımı"ndan ve ölümlerden kaçınılması olarak açıklanıyor. (Biber gazı da "kurşun yerine, daha orantılı" diyerek yürürlüğe sokulmuştu, hatırlarsanız.) Ancak internette, 126 ülkede kullanıldığı belirtilen söz konusu elektroşok silahlarla bugüne kadar 544 insanın hayatını kaybettiği, Uluslararası Af Örgütü`nün 2008 raporuna göre, bu silah nedeniyle 2001-2008 arasında ABD`de 334, Kanada`da ise 25 kişinin öldürüldüğü gibi hassas haberler de yer alıyor. Bu silahla ilgili olarak Meclis`te İçişleri Bakanlığı`nın cevaplaması için soru önergesi verilmiş durumda. Önergede, "elektro dalgaların insana zarar vermediğine dair hangi teknik ve tıbbi raporlar alınmıştır?", "şokun doz ayarı nasıl yapılmaktadır, belirlenen doz miktarının aşılması halinde ne olacaktır?" ve "göz, ağız, kulak, gırtlak, jenital bölge gibi hassas yerlerden yanlışlıkla vurulma durumunda insan vücudunda nasıl bir etki oluşmaktadır?" gibi sorular var.     Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Bianet`te bu silahlarla ilgili olarak şöyle diyor: - Vücutta elektrik akımının ölüme yol açma riski yüksek. Nereye isabet ettiği önemli. Kalbe zarar verebilir,  ani kasılmalara, solunum yetersizliğine neden olabilir. Kasılmalarla birlikte kontrolsüz bir şekilde yere düşünce yaralanmalara, hatta kafa travması ile ölüme neden olabilir. TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı ise ekliyor: - Türkiye’de özellikle 2005’ten sonraki yasal düzenlemelerle, özel olarak da 2007’deki Polis Vazife ve Selahiyat Kanunu`ndaki değişikliklerle güvenlik güçleri, insanları doğrudan öldürme yetkisini de içerecek şekilde olağanüstü yetkilerle donatıldı. Biliyorsunuz, kısa süre önce, birçok aydının önüne "büyük gündem" olarak sürülen "Demokratikleşme Paketi"nin olumlu yönlerini (de) saptamakla uğraştığı bir sırada, sessiz sedasız bir üslupla polise, “sadece eylem yapma ihtimali" olduğu varsayılan yurttaşları, hâkim ve savcı talebi olmaksızın, 24 saate kadar gözaltına alma yetkisi veren "sıkı bir paket" çıkarıldı. Velhasıl, Gezi Parkı sürecinde "destan yazdığı" iddia edilen polis, güçlendikçe güçleniyor. Şimdi de biber gazının yanı sıra eline elektrikle şok eden tabancaları alıyor. Ne diyelim... Yeni silahlar, vatana ve millete hayırlı olsun!.. Elektroşok ile iyi bayramlar hepinize!..

---------------------------

Evet ne diyorsunuz bu konu için.Bir zamanlar bir satıcıda sormuştum,etkiler demişti ama salladımı bilemiyorum. Bu cihazlar 50Kv-500kV aralığında gerilim verebildiklerine göre sanırım kalın elbise üstünden etkilediklerini düşünebiliriz. Birde bu cihazı kullanan insanın kendisininde karşıdaki kişi üzerinden şoka uğraması ihtimalide mevcut zannederim. Yani saldırganı etkisiz duruma getirme esnasında karşılıklı temas varsa cihazı kullanan insanlarda şoka uğrayabilir.
Kardeş dikkat edersen şok cihazının şahsa değeceği yerde 2 tane madeni çivi bunun gibi bir çıkıntı var o çıkıntılar çıplak tene değmezse çarpacağını sanmıyorum ayrıcada elektriğin çarpması için cereyan gerekli nasıl edeceksin şimdi cihazın - kutbunu topraklaman lazımki adamın elbisesini geçsin ve adamın vücüdundan toprağa aksın elektrik yani sana çarpar diyen adam biraz sallamış sanırım
şok tabancalarının gerilimin yüksek olmasının nedeni, giysi gibi deri ile arada kalan engelleri aşabilmesidir. olmadan çıplak deri için 100 volt dahi yeterli olmaktadır. şok cihazlarında akım o iki metal çıkıntı arasında akar. verilen şok sadece deri üstünde etkilidirki o bile kafi. olmadan işkence etme niyetinde değilse, hiç kimse akımın iç organlardan geçmesini istemez.
Doğru demiş 3-4 cm boşluktan atlayabilen gerilime sahip elektrik elbiseyi umursamaz :D Kullananında çarpılma ihtimali mevcut ama karşı taraf benzeri değil,sebebiyse asıl akı cihazın insana değdiği iki nokta arasındaki deriden geçer.şok etkisi gerilimin sinirlere tesir etmesi sayesinde olur.Koltuk altı boyun benzeri sinirlerin çok fazla bulunduğu yerlere denk gelmezse saldırganı bayıltmaz. Saldırganın yürek pili yok ise emniyetlidir.Tabi enseye tutmamak iyi olur.Akım sınırlaması olan cihazlardır.Onun için öldürücü etkileri bulunmamakta.
bence her türlü etkiler ki akımın toprağa falan akması bu gibi bişeyin söz konusu olduğunu sanmıyorum. saygılar

------------


Stadyumlarda Elektroşok Tabancası


Emniyet genel Müdürlüğü aldığı kararla statlarda görevli polislere elektroşok tabancası verecek. Emniyet tabancanın zararsız olduğunu iddia etse de, elektroşok tabancasıyla ölen 600`ü aşkın insan bulunuyor.
Emniyet genel Müdürlüğü`nün aldığı yeni karara göre liglerin ikinci yarısıyla beraber statlarda görevli polislere elektroşok silahları dağıtılacak. ilk şekilde Ankara, istanbul, Adana, Eskişehir ve izmir`de uygulanacak bu karar, 350 elektroşok silahı ile gerçekleştirilecek. Emniyet genel Müdürlüğü`nün servis ettiği bilgilere göre, erek ``holiganların`` öldürücü ya da ağır yaralayıcı güç kullanılmadan kontrol altına alınabilmesi olarak görülüyor. ancak gerçekler Emniyetin sunduğu veriler kadar duru değil.ilk olarak 1998`de uygulanan elektroşok silahı tetiği çekildiğinde ucunda iğne olan 2 uzun tel fırlatılıyor. iğneler hedefteki insanın vücuduna yahut kıyafetlerine saplanınca teller vasıtası ile gelen elektrik akımı kasların istemsiz kasılmasına ve müthiş bir acıya yol açarak hedefin etkisiz duruma gelmesine neden olmakta. Hedefi etkisiz bir duruma getirirken, en büyük risk unutuluyor. Vücuda verilen elektrik kalbin ritmini bozabiliyor ve yürek krizlerine sebep oluyor.  Uluslararası af örgütü`nün 2001-08 yılları içinde topladığı verilere göre 500`den çok insan elektroşok silahına maruz kaldığı için hayatını kaybetti. 2009-13 arasında ise sadece Amerika Birleşik Devletleri`nde 195 şahıs hayatını kaybetti. Bu ölümlerden en çok dikkat çekeni ise 95 yaşındaki John Wrana. 1918`de doğan ve 2 Dünya Savaşı gören bu isim, polis nedeni ile kontrol edilemediği için iki kez elektroşok tabancasından çıkan elektrik akımına maruz kaldı ve hayatını kaybetti. Elektroşok silahı ile öldürülen 195 isime bakınca ortaya başka bir manzara da çıkıyor. ABD`deki kolluk kuvvetleri kurbanlarını renklerine göre ayırıyor. ırkçılık hala devam ediyor. ABD nüfusunun sadece .altı`sını yapan Afrika kökenli Amerikalılar, 2009-13 arasındaki ölümlerin F`sını oluşturmakta.Polis ve askerlerin kullandığı elektroşok tabancalarını Amerikalı Taser şirketi üretiyor. Bu şirket, geçtiğimiz seneye kadar ürünlerinin ölümcül olmadığını savunuyor ve bunun mücadelesini mahkemelerde veriyordu. lakin geçtiğimiz sene iki dosyada Taser şirketi davacılarla anlaşma yolunu seçti ve 2.3 milyon dolar tazminat ödedi. Bu da Taser şirketinin de tabancaların ölümcül olduğunu kabul ettiği yorumlarına sebep oldu. öte yandan, yine ABD`de yaşanan bir hadise türkiye`ye uyarlandığında hiç de havada kalmıyor. Katil polisleri yargılamamak için bin bir çeşitli yol deneyen iktidarların bulunduğu türkiye`de aynı saçmalığın yaşanmayacağının hiç bir garantisi yok. Oakland, Kaliforniya`ya bağlı Bart ilçesinde yaşanan olayda, Oscar Grant polis sebebi ile kelepçeliyken vurulmuştu. 2009`daki yeni sene gecesinde yaşanan olayda, Grant`ı vuran polis, savunmasında ``Elektroşok tabancasını çekmek istemiştim, silahımı çektiğimin farkında değildim`` demişti. Polis bu savunmayla, ``istemsiz adam öldürmekten`` ceza almıştı.


-------------

Polisin Yeni Silahı Elektroşok Tabancası Ankara ve İstanbul'da Denenecek
-------------------

Polise dağıtılan elektro şok tabancası öldürüyor!


"ölüm riski yok" denilerek polise dağıtılan elektroşok cihazlarının ölümcül sonuçlar yarattığı raporlarla belgelendi.
Uluslararası bağış örgütü`nün verileri, iddiaların gerçekçi olmadığını ortaya koydu. örgüte göre son 10 yılda ABD`de elektroşokla vurulduktan sonra ölen kişi sayısı 500.
Peki elektro şok tabancasının insan vücudu üzerindeki etkileri neler?
Cihazın vücuda ilişki etmesi şeklinde, vücuda öncelikle 50 bin voltluk bir şok, dhaa sonra 5 saniye süreyle elektrik akımı veriliyor. iğnelere bağlı olan teller tetik çekildiği sürece elektrik akımını taşıyor.
iki iğneden gelen elektrik akımı şiddetli bir kas kasılmasına ve ağrıya yol açtığı için vurulan bireyin direnmesine imkân kalmıyor.
Dışarıdan gelen güçlü elektrik özellikle beyin ve kalbi olumsuz etkileyerek fonksiyonları bozuyor. 
Elektro şok tabancaları, Birleşmiş Milletler işkenceye Karşı Komitesi, insan Hakları izleme ve Uluslararası af örgütü sebebi ile işkence aracı şekilde kabul edilmektedir.


-------------------Elektroşok Cihazı 709 TYPE Mini High Power Stun Gun 54.90 TL

 

 

 

 

 


 

 

709 Type Stun Gun Product Name:STUN GUN Brand Name: SF Model Number: 709


 

Cihazın temel kullanım amacının savunma olduğunu unutmayınız ,bu nedenle herhangi bir tehlike anında cihazı tetiklemek ve elektrik arkını oluşturmak ,karşı tarafı saldırmaktan caydıracaktır.

 

 

 

 

Pile ihtiyaç olmadan şehir ceryanı ile şarj edebileceğiniz elektroşok savunma cihazı. 

Cihazın metal uçlarını asla metal yüzeylere temas ettirmeyiniz.

Cihazı ıslak ortamlarla temas ettirmeyiniz.

Cihazı deneme amaçlı hayvanlar üstünde kullanmayınız.

Cihazı çocukların erişemiyeceği yerde saklayınız.

 

 

 

Elektroşok cihazı  kullandığınızda karşınızdaki kişiye asla kalıcı zarar vermezsiniz! 

 


Cihazı karşınızdaki kişiye dokundurduğunuzda geçici olarak baygınlık veya kas gevşemesine sebebiyet verir ve 20 dk ile 30 dk arasında kişi tam olarak eski sağlığına kavuşur bu süre kişiyi yakalamanız ,kaçmanız veya emniyet güçlerine teslim etmeniz için yeterli bir süredir. 

 

 

 

ELEKTRO ŞOK CİHAZI

 


Başta Amerika güvenlik kuvvetleri olmak üzere tüm dünyadaki güvenlik güçleri elektroşok cihazları ile suçluları etkisiz hale getirmektedir.

Neden sizde kendinizi tehlikelere karşı yasal bir cezası olmayan ve bayıltıcı etkisi olan bu elektroşok cihazı ile kendinizi korumuyorsunuz?

Taşınması kolay rahatlıkla yanınızla taşıyabilirsiniz.

Her zaman yanınızda bir güvenceniz olur, bu sayede kendinizi güvende hissetmenizi sağlar.

Aileniz, eşiniz çocuklarınız ve kendiniz kolaylıkla taşıyabilir. 

Kendinizi elektroşok tabancasi ile gasp, kapkaç, taciz, vb. kötülüklerden koruyabilir, karşınızdaki saldırganı etkisiz hale getirip suçluları adalete teslim edebilirsiniz.

Evinizde, Arabanızda, Seyahat Bavulunuzda, İş Yerinizde vb. Alanlarda da rahatlıkla kullanılanılabilecek bir üründür.

Ön bölümünde bulunan ışık ilede feneri htiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sadece sesi bile size saldırmaya kalkan insanları korkutmaya yetecektir.

 


 

 

 

 


 

Neden  Elektroşok  Kullanmalıyım ? 

 

 

 

Günümüzde şiddet eğilimli olaylar gün geçtikçe artmaktadır ,herhangi bir şiddet olayına (kapkaç,hırsızlık,yaralama vb..) karşı kendinizi savunmak için bile olsa kullanacağınız kesici veya ateşli silah ile karşı tarafa zarar verdiğinizde yasal olarak sizi yasalarla karşı karşıya getirir ve suçlu olmanıza dahi sebebiyet verir.

 

Bu ürünü çantanızda, cebinizde, aracınızda rahat rahat taşıyabilirsiniz.

Kişisel güvenliğiniz için kullandığınız müddetçe yasal olarakda herhangi bir problem teşkil etmez.

Heryerde kullanabileceğiniz, El Feneri görünümlü şok cihazı sizi en kötü belalardan kurtarır.

 

Specifications: 1. Source voltage: 4.8 V 2. Current consumption:  <1.9A(for electric shock) <0.8A (for illumination)

3. Size: 25*50*100mm 4. Environmental temperature: -5°F~113°F5. Color: Black

 

Description Function: Shock Output voltage: 800KV Shock voltage: 600 KV 

Size: 25 * 50 * 100mm Annex: charger, holster, one each 

 

 

 

 

 

Yasal Uyarı!

 

Ürünün 3. şahıslar tarafından yasal olmayan şekilde kullanımından firmamız sorumlu değildir.

 

Cihazın kullanımı ile ilgili olarak; uygunsuz kullanım hallerinde (tehdit, şantaj ve kişilik haklarına tecavüz yoluyla menfaat sağlamak v.s.) doğabilecek yasal sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir.

Bu tür uygulamalar ile üçüncü şahıslara yönelik kullanımların suç teşkil edebileceğini unutmayınız.

 Bu tip uygulamalardan satıcı sorumlu tutulamaz.

Alıcı, siparişi ile birlikte bu şartları kabul etmiş sayılır.

 

KAMA STAR KM-1130 ELEKTROŞOK CİHAZI 79.90 TL.

 

 

Yeni model elektroşok cihazı Kama Star KM-1130 yedek bataryalı olması sayesinde diğer elektroşok cihazılarından bir tık önde olduğunu kanıtladı.

 

 

Pile ihtiyaç olmadan şehir ceryanı ile şarj edebileceğiniz elektroşok savunma cihazı. 


Elektroşok Cihazın metal uçlarını asla metal yüzeylere temas ettirmeyiniz.


Elektroşok Cihazını ıslak ortamlarla temas ettirmeyiniz.


Elektroşok Cihazını deneme amaçlı hayvanlar üstünde kullanmayınız.


Elektroşok Cihazını çocukların erişemiyeceği yerde saklayınız.


Cihazın temel kullanım amacının savunma olduğunu unutmayınız ,bu nedenle herhangi bir tehlike anında cihazı tetiklemek ve elektrik arkını oluşturmak ,karşı tarafı saldırmaktan caydıracaktır.

 

Sadece bayıltır ve geçici olarak uyuşturur. 

 

Kullanımı çok kolaydır. Saldırgana temas etmeniz yeterlidir.

 

Düğmeye basarak aktif hale getirdiğinizde yüksek akım ile çıkardığı ses ve ışık görüntüsü çok ürkütücü olduğu için temas etmeden bile saldırganı korkutup kaçmasına neden olur.

 

Ayrıca Kurban Bayramında Kurban kesimi sırasında Büyükbaş hayvanları bayıltmak için kullanılmaktadır.

 

Her yaştan bay, bayan kendini tacizlerden korumak, evinde güvenliğini sağlamak veya kamp alanlarında doğa gezilerinde hayvan saldırılarını engellemek için kullanabilir. 

 

Kişisel güvenliğiniz için kullandığınız müddetçe yasal olarakda herhangi bir problem teşkil etmez.

 

 

 

LED RECHARGEABLE FLASH LIGHT -  LED ŞARJ EDİLEBİLİR FLASH IŞIK
High – Luminance CREE Bulb - Yüksek - Parlaklık CREE Ampul
Aeronautic Aluminium Alloy - Havalı Alüminyum Alaşım
Anodic Treatment Appearance -  Anodik Tedavi Görünüm
Optimum Handle & Durability – Kolay Kullanım & Dayanıklılık
Cree bulb using the united states - Cree led ampul birleşik devletlerde üretilmiştir.

 

 

 

Üstelik şık kutusuylada şarj aletini, yedek bataryasını ve kendisini evinizde, ofisinizde, arabanızda mahafazalı ve kolay erişilebilir kılıyor.

 

 

Kama Star Elektroşok Cihazının Karekteri ise Şöyle;

 

Sert ve dayanıklı, kolay deformasyon olmaz, ve dayanıklı anodize yüzey, su geçirmez.

 

1.Yüksek ışık gücü magnezyum alaşımlı , hassas işleme, 10 milyon saat ışık ömrü.

 

2.Yüksek performanslı Led lamba ömrü bitene kadar değiştirmek zorunda değilsiniz. DC / DC Kontrol sahip.

 

3.Kullanrak gücünü vurgulayın ve sesini duyun.

 

4. Rafine objektif ve sert alüminyum malzeme kullanılır . Yüksek dirence sahiptir sıcaklık - soğukluk.

 

5. Düşük - empedans elektriksel devre tasarımı , uzun pil ömrü , bese enerji tasarrufu. 500 metre led görüş mesafesi mevcut.

 

6.Irradiation mesafe , basit vücut hareketi , rahat , dayanıklı , esnek kavrama , kaygan olmayan tutuş.

 

 

Process Characteristics

1.High strength magnesium alloy, precision machining, hard and tough, not easy to deformation, and by the anodized surface , waterproof, corrosion resistant.

2.High performance Led lamp life of up to 10 million hours of life do not change light bulbs.

3.Application of DC/DC control, highlighting power.

4. The refined lens and aluminum light cup is used og the import PC material. Not only does is has the high transparency and high luminosity, but resistance to fracture and good heat resistance.

5. Low – impedance elektrical circuit desing, longer battery life, the bese energy saving.

6.Irradiation distance of up to 500 meters to stop, simple body sculptured feel comfortable durable, flexible grip, not slippery hangs. 

Kama Star KM-1130 Elektroşok Cihazının Şarj Karakteri:

 

Kuyruktan sökün , 26.650 ( veya 16.850 ) baterries 1 pc almak doğru " + " "göre şarj koymak - " . 
Şarj fişini priz ile bağlantı yapın . Jak takıldığında , kırmızı renk şarjın devam ettiğini gösterir .
Şarjlı bataryada adaptör yeşil ışıkda dolduğunu gösterir .
 

P Charging that:

Unscrew the tail, take 1 pc 26650 ( or 16850) baterries out, put in to the charger correctly according to the  “+” “-“. 

Make the charger plug connect with the power. When the jack is plugged in, the red color indicates charging in progress.Uyarı;

1. Led lambada yansıtıcı cam olduğunda aşırı parlak ışığı gözlere direk temastan kaçının,
 aşırı parlak ışık görme kaybı yapabilir,  
2. Savunma cihazıdır.
3. Aşındırıcı sıvı sarmalında zamanında kurulayın. Konnektörü küçük bir silikon grase.
4. Forma duy ya da uç kapağı serbestçe çevirmek yoksa .
5. Stopusing aküyü çıkarın ve serin ve kuru bir yerde saklayın .
6. Güneşte veya yüksek sıcaklık altına uzun süre yerleştirmekten kaçının. 
 
Batarya not: Pili hatalı olarak kullanırsanız , bu patlamaya neden olabilir . 
Bataryanın yanlış kullanım işlenmesi veya discarde varsa pil, lityum elementi içeren bu patlayabilir .
Yani terk veya 100C daha su ve ısı ıslatın yok, yetkili servis dışında tamir olamaz.Warning

  1. Light can not be illuminated directly into eyes lest cause damage to the eyes.
  2. Avoid removing light too often, lest cause reflective glass or bulb to be damaged.
  3. Use clean soft cloth to wipe after each use.
  4. Clean and dry in time, if corrosive liquid invades.
  5. Spread on a little silicon grase in the connector if lamp holder or the end cap do not turn freely.
  6. Take the battery out if stopusing, and save it in a cool and dry place.
  7. Avoid placing in the sun or under the high temperature.
  8. Battery note: if the battery use uncorrectly, it may lead to explosion. 
Battery contain lithium element, if there is no proper use, processing or discarde, it may explode. 
So do not abandon or soak it in water and heat to more than 100C. Everday people can not repair or apart.
  According to the local revelant laws or rules about the battery to deal the battery. 


Yeni Model Police Elektroşok Cihazı 49.90TL

 


3 Fonksiyonlu fener özelliği ve metal bele takma aparatı yada kılıfı ile taşıma kolaylığı.

 

Kullanımı herhangi bir ruhsat, prosedür gerektirmez!

 

Elektroşok cihazı PLC-63'e Ptt kargo ile kapıda ödeyerek sahip olabilirsiniz.

 

 

 

Küçük boyutuyla taşınması kolay ve şarj edilebilir özelliğiyle pil değiştirme derdi yok. 

 

Ayrıca Kurban Bayramında Kurban kesimi sırasında Büyükbaş hayvanları bayıltmak için kullanılmaktadır..


Sadece bayıltır ve geçici olarak uyuşturur.

Kullanımı çok kolaydır. Saldırgana temas etmeniz yeterlidir.

Düğmeye basarak aktif hale getirdiğinizde yüksek akım ile çıkardığı ses ve ışık görüntüsü çok ürkütücü olduğu için temas etmeden bile saldırganı korkutup kaçmasına neden olur.

Çok küçük boyutları ile çantanıza, arabanızın yan ceplerine kolayca sığar.

El feneri özelliği sayesinde hem karanlıkta kullanabilir hemde kişisel güvenliğiniz için yanınızda taşıyabilirsiniz.

Çok fonksiyonlu bu cihaz şarj edilir. Pil takma çıkarma derdi yoktur!

Elektroşok aletini her yaştan bay, bayan kendini tacizlerden korumak, evinde güvenliğini sağlamak veya kamp alanlarında doğa gezilerinde hayvan saldırılarını engellemek için kullanabilir.

 

 

 

 

Neden  Elektroşok  Kullanmalıyım?

 

Günümüzde şiddet eğilimli olaylar gün geçtikçe artmaktadır ,herhangi bir şiddet olayına (kapkaç,hırsızlık,yaralama vb..) karşı kendinizi savunmak için bile olsa kullanacağınız kesici veya ateşli silah ile karşı tarafa zarar verdiğinizde yasal olarak sizi yasalarla karşı karşıya getirir ve suçlu olmanıza dahi sebebiyet verir.

 

Elektroşok cihazı  kullandığınızda karşınızdaki kişiye asla kalıcı zarar vermezsiniz!

 

Cihazı karşınızdaki kişiye dokundurduğunuzda geçici olarak baygınlık veya kas gevşemesine sebebiyet verir ve 20 dk ile 30 dk arasında kişi tam olarak eski sağlığına kavuşur bu süre kişiyi yakalamanız ,kaçmanız veya emniyet güçlerine teslim etmeniz için yeterli bir süredir.

 

 

 

 

ELEKTRO ŞOK CİHAZI


Başta Amerika güvenlik kuvvetleri olmak üzere tüm dünyadaki güvenlik güçleri elektroşok cihazları ile suçluları etkisiz hale getirmektedir.


Neden sizde kendinizi tehlikelere karşı yasal bir cezası olmayan ve bayıltıcı etkisi olan bu elektroşok cihazı ile kendinizi korumuyorsunuz?


Taşınması kolay olmakla birlikte şok cihazı  El Fenerine benzemesi ile rahatlıkla yanınızla taşıyabilirsiniz.


Her zaman yanınızda bir güvenceniz olur, bu sayede kendinizi güvende hissetmenizi sağlar.


Aileniz, eşiniz çocuklarınız ve kendiniz kolaylıkla taşıyabilir. 


Kendinizi elektroşok tabancasi ile gasp, kapkaç, taciz, vb. kötülüklerden koruyabilir, karşınızdaki saldırganı etkisiz hale getirip suçluları adalete teslim edebilirsiniz.


Evinizde, Arabanızda, Seyahat Bavulunuzda, İş Yerinizde vb. Alanlarda da rahatlıkla kullanılanılabilecek bir üründür.


Ön bölümünde bulunan ışık iledefenerihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.


Sadece sesi bile size saldırmaya kalkan insanları korkutmaya yetecektir.

 

 

 

 

 

KİŞİSEL GÜVENLİK İÇİN ELEKTROŞOK CİHAZI EN İDEAL ÇÖZÜM!


Bu ürünü çantanızda, cebinizde, aracınızda rahat rahat taşıyabilirsiniz.

Kişisel güvenliğiniz için kullandığınız müddetçe yasal olarakda herhangi bir problem teşkil etmez.

 


Heryerde kullanabileceğiniz, El Feneri görünümlü şok cihazı sizi en kötü belalardan kurtarır.

 

 

 

 

 

 

PAKET İÇERİĞİ;

Ledli Elektroşok El Feneri

Prizden Şarj Kablosu

Özel Koruma Kılıfı

180 Gr ağırlık

1000 Kv

Elektrik Gücü Boyutları:

Uzunluk 16,5cm Kalınlık 3,5cm •

 

Yasal Uyarı!

Ürünün 3. şahıslar tarafından yasal olmayan şekilde kullanımından firmamız sorumlu değildir.

Cihazın kullanımı ile ilgili olarak; uygunsuz kullanım hallerinde (tehdit, şantaj ve kişilik haklarına tecavüz yoluyla menfaat sağlamak v.s.) doğabilecek yasal sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir.

Bu tür uygulamalar ile üçüncü şahıslara yönelik kullanımların suç teşkil edebileceğini unutmayınız.

 Bu tip uygulamalardan satıcı sorumlu tutulamaz.

Alıcı, siparişi ile birlikte bu şartları kabul etmiş sayılır.

Tekirdağ'da Elektro Şok Cihazı İle Soygun
Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan bir marketin kapanış saatinde gelen soyguncu, çalışanları elektro şok cihazı ile bayıldıktan sonra bağladı.Kasada bulunan 18 Bin TL'yi alan soyguncu kayıplara karıştı.
Olay, Süleymanpaşa İlçesi’ndeki Hürriyet mahallesinde akşam saatlerinde meydana geldi.Marketin kapanış saatin de içeri giren ve iddiaya göre başında motosiklet sürücülerinin kullandığı kask bulunan kimliği belirsiz bir kişi, bir süre içerde dolaştıktan sonra, marketin arka tarafına doğru ilerledi. Burada kapanış saati nedeni ile hesap yapan 2 market çalışanını elindeki elektro şok cihazı ile tehdit edip etkisiz hale getiren soyguncu, depoya götürerek ellerini bağladı. Daha sonra kasada bulunan 18 bin lirayı alan soyguncu kaçtı.
KORKU İÇİNDE OLAYI ANLATTI
Depoda elleri bağlanan market çalışanları Ceren Bayar ve Birkan Eser, soyguncunun gitmesinin ardından kendi imkanları ile bulundukları yerden kurtulup polisi aradı. Gelen polis ekipleri güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Olayın şokunu üzerinden atamayan Ceren Bayar, yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı. Bayar, “Akşam kapanma saatine yakın arkadaşlarla toparlanıyorduk. İçeri kafasında kask olan biri girdi. Bir süre etrafa bakınan bu kişi birden üzerimize gelerek elindeki şok aletini çalıştırıp ‘sizi öldürürüm’ diyerek tehdit etti. Elindekinin silah olduğunu sanıp çok korktuk. Bize içerideki depoya geçmemizi söyledi. Daha sonra diğer arkadaşım ve benim ellerimi ağzımızı koli bandıyla bağladı. Kurtulduktan sonra polisi aradık” dedi. 
18 BİN LİRA PARA ALIP KAÇTI
Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri market çalışanlarının ifadesine başvururken, kasadan 18 lira çalındığını tespit etti. Çevre güvenlik kameralarını da inceleyen polis ekipleri şüphelinin kendisini bekleyen bir araçla kaçtığını belirledi. Soruşturma sürüyor.

-----------------------------------------

Elektroşok ile Banka Soyma Girişimi
Malatya’da elektroşok cihazı ile güvenlik görevlisini bayıltarak banka soymaya çalışan bir kişi tutuklandı. Saray Mahallesi Atatürk (Kışla) Caddesi üzerindeki özel bir banka şubesinde gerçekleşen olayda, saat 16.30 sıralarında bankaya...
Malatya’da elektroşok cihazı ile güvenlik görevlisini bayıltarak banka soymaya çalışan bir kişi tutuklandı.
Saray Mahallesi Atatürk (Kışla) Caddesi üzerindeki özel bir banka şubesinde gerçekleşen olayda, saat 16.30 sıralarında bankaya gelen H.Y.D. sadece görevlilerin kullandığı kapıdan içeri girdi. Güvenlik kamerasının yönünü değiştiren şüpheli, daha sonra yanında getirdiği elektroşok cihazı ile E.T. isimli görevliyi etkisiz hale getirmeye çalıştı. Banka görevlisi elektroşok cihazının teması ile çığlık attı. Bunun üzerine şüpheli kaçarak uzaklaştı.
Malatya Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekiplerince yapılan araştırmalar sonucu H.Y.D. bir süre sonra gözaltına alındı. Şüpheli, sevk edildiği adlı makamlar tarafından tutuklanarak Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.
Kaynak: CHA


-----------------------------------------

Soyduğu markete 'Geçmiş Olsun' demeye gidince yakayı ele verdi.
Tekirdağ’da yaşanan market soygununun zanlısı marketin çalışanı çıktı. H.P., soyduğu marketin şubesine geçmiş olsun ziyaretine gidince yakayı ele verdi. 
Market çalışanlarını elektroşok aletiyle etkisiz hale getirdikten sonra ellerini bağlayıp kasadan 18 bin 600 TL para çalan H.P., adliyeye çalıştığı marketin tişörtüyle çıkarıldı.
Tekirdağ’da yaşanan market soygununun zanlısı marketin çalışanı çıktı. H.P., soyduğu marketin şubesine geçmiş olsun ziyaretine gidince yakayı ele verdi. Market çalışanlarını elektroşok aletiyle etkisiz hale getirdikten sonra ellerini bağlayıp kasadan 18 bin 600 TL para çalan H.P., adliyeye çalıştığı marketin tişörtüyle çıkarıldı.Olay, Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa’ya bağlı Hürriyet Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, başında motosiklet kaskıyla markete giren bir kişi, markette çalışan Ceren B. ve Birkan A.’yı elektroşok aletiyle etkisiz hale getirdikten sonra ellerini bağlayıp kasadan 18 bin 600 TL’yi alarak kayıplara karıştı. Soyulan markette inceleme yapan polis ekipleri, zanlının yakalanması için çalışma başlattı. Polis ekipleri marketteki güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyerek parmak izi aldı.

SOYDUĞU MARKETE ’GEÇMİŞ OLSUN’ DEMEYE GİDİNCE YAKAYI ELE VERDİ

Aynı marketin farklı bir şubesinde çalışan H.P., soyduğu markete ’geçmiş olsun’ ziyaretine gidince, market çalışanları H.P.’den şüphelenerek durumu polise bildirdi. 
Çalışmaları H.P. üzerine yoğunlaştıran Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri elde edilen deliller ve incelenen kamera görüntülerinde olayı gerçekleştiren kişinin H.P. olduğunu tespit etti. 
Şahsın ikametinde yapılan aramada olayda kullandığı tespit edilen kuru sıkı tabanca, elektroşok cihazı, kırmızı renkli kask, olay günü ayağında bulunan ayakkabı ve gasp ettiği 18 bin 600 TL paranın tamamı ele geçirildi.

-----------------------------------------


Gazinin şaka gibi soygun girişimi Malatya’da özel bir banka şubesine giren emekli gazi, elindeki elektroşok cihazıyla banka soymak istedi.
Adliyeye çalıştığı marketin tişörtüyle çıkarılan H.P., mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.
Malatya’da özel bir banka şubesinde yaşanan olayda, emekli gazi olduğu öğrenilen H.Y.D. (62), banka şubesinin kapanmasına kısa bir süre kala içeri girerek ticari gişelere gitti. 
Kimsenin olmadığı sırada iddiaya göre elindeki elektroşok cihazı ile veznede bulunan kadın görevliyi etkisiz hale getirmek isteyen H.Y.D., gişe görevlisinin şoka girmesiyle hiçbir şey almadan bankadan ayrıldı.
Bu sırada yaşadığı şoku atlatan gişe görevlisi durumu hemen banka görevlilerine bildirdi. 
Kısa sürede olay yerine gelen Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri güvenlik kamera kayıtlarını inceledi ve şahsın kimliğini kısa sürede tespit etti. 
Savcılık kararı ile birlikte şahsın evine giden polisler evde bulunan H.Y.D’yi gözaltına aldı. Şahsın ilk sorgusunda banka soyma girişimini kabul etmediği ve olayı şaka olsun diye yaptığını söylediği ileri sürüldü.
Polisteki sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilen şahıs, tutuklanarak Malatya E Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Şahsın, maddi durumunun iyi olduğu ve ailesi tarafından da böyle bir girişimde bulunmayacak bir kişi olduğu belirtildi. 
Ancak neden böyle bir girişimin yaşandığı konusunda başlatılan soruşturma sürüyor.

-----------------------------------------

Kovalamacada yakalanan kişilerin aracında suç aleti bulundu!
POLİSİN 'dur' ihtarına uymayıp otomobille kaçan şüpheliler kovalamaca sonunda yakalandı.
POLİSİN 'dur' ihtarına uymayıp otomobille kaçan şüpheliler kovalamaca sonunda yakalandı. Otomobilde yapılan aramada 1 kuru sıkı tabanca, elektro şok cihazı ve sallama olarak adlandırılan bıçak ele geçirildi.
Olay, dün saat 21.45'de merkez Selçuklu İlçesi Alaaddin Bulvarı otobüs duraklarının bulunduğu bölgede meydana geldi. 
İddiaya göre '155 Polis İmdat' hattına araç içinde bulunanların birinde tabanca olduğu yönündeki ihbar üzerine harekete geçen polis, 42 BVV 93 plakalı otomobili takibe aldı. 
Kısa süren takibin ardından polis, otomobil sürücüsüne 'dur' ihtarında bulundu.
Sürücü, polisin ihtarına uymayarak kaçmaya başladı. 
Panikle otobüs duraklarının olduğu bölgeye giren otomobil, kendisini takip eden polisin otomobille önünü kesmesi sonucu yakalandı. 
Polis, silah çekerek etkisiz hale getirdiği şüphelileri, yere yatırarak kelepçeledi.
Otomobil sürücüsü Önder K. (36), kardeşi Ömer K. (31) ve Murat A. (46) gözaltına alındı. 
Otomobilde yapılan aramada ise bir adet kuru sıkı tabanca, elektro şok cihazı ve sallama tabir edilen bıçak ele geçirildi.
Polise verdikleri ilk ifadelerinde tabancayı   yakalatmamak için kaçtıklarını ileri süren şüpheliler hakkında, 'Ateşli Silah, Bıçaklar ve Diğer Aletler' kanununa muhalefetten para cezası ve adli işlem yapılacağı belirtildi. 

-----------------------------------------
IHA
Konya’da polisin dur ihtarına uymayan bir Otomobil yaşanan kovalamaca sonrasında durdurulurken içindeki 3 kişi gözaltına alındı.
Olay, Konya’nın merkez Meram ilçesi Alâeddin Bulvarı’nda meydana geldi. 
Polis ekipleri, bir otomobilde silah olduğuna dair gelen ihbar üzerine harekete geçti. 
Polis ile şüpheliler bulunduğu otomobil arasında kısa süren kovalamacanın ardından Önder K. (36), Murat A. (46) ve Ömer K. (31) yakalandı. 
Otomobilden kuru sıkı tabanca, elektro şok cihazı ve bıçak bulundu. Suç kayıtlarının olduğu öğrenilen şüphelilere, kuru sıkı tabanca bulundurmaktan idari para cezası, sallama ve elektroşok cihazından da 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunu’ndan işlem yapılacağı öğrenildi.

-----------------------------------------
İngiltere'de polise elektroşok cihazı önerisi
İngiltere Polis Federasyonu Başkanı Steve White, ülkede artan terör tehdidi çerçevesinde tüm polis memurlarının elektroşok cihazı taşıması gerektiğini söyledi.
İngiltere Polis Federasyonu Başkanı Steve White, İngiliz basınına yaptığı açıklamada, "tüm polis memurlarının elektroşok cihazı taşıması gerektiğini, böylece tehlikeli kişilerin polisleri hedef almalarının engellenebileceğini" savundu. 
Steve White, "Polislerimize, terör tehdidini ciddiye aldığımızı göstermemiz gerekiyor. Şok tabancası hem polisleri hem de toplumu korur" ifadesini kullandı.
Ancak bazı polisler elektroşok cihazı taşımanın "İngiliz polislik geleneklerine aykırı olduğu gerekçesiyle hata olacağını" savunuyor. 
Kimi polisler ise gerekli eğitimin ardından tehdidin yüksek olduğu zamanlarda polislerin elektroşok cihazı taşıyabileceğini ifade ediyor. 
Polis Federasyonu Başkanının konuya ilişkin önerisinin gelecek ay oylamaya sunması bekleniyor. 
Elektroşok cihazları İngiliz polisi tarafından 2003 yılından bu yana kullanılıyor ancak cihazları tüm polisler taşıyamıyor. 
Polislerin elektroşok cihazı taşımadan önce eğitim alması gerekiyor ve ancak şiddete maruz kaldıklarında kullanmalarına izin veriliyor. 
Geçen yılın ilk yarısında İngiltere ve Galler'de meydana gelen çeşitli olaylarda 826 kez elektroşok cihazı kullanıldığı belirtildi.
-----------------------------------------
Elektroşok Cihazı ile Kendini Savunmayı Başardı.
Sakarya’da çıkan kavgada iki grup arasında çıkan kavgada bir kişi kendini elektroşok cihazı kullanarak korudu. 
Kavga motosiklet sürücüleri ile otomobil sürücüleri arasında yaşandı.
Sakarya’da çıkan kavgada iki grup arasında çıkan kavgada bir kişi kendini elektroşok cihazı kullanarak korudu. 
Kavga motosiklet sürücüleri ile otomobil sürücüleri arasında yaşandı. Detaylar haberimizde...
20 kişilik motosikletli grup Akyazı D-140 karayolu Batakköy kavşağı civarında bir otomobilin tacizine uğradığını iddia etti. 
Kuzuluk Kaplıcaları önünde başlayan tartışma, otomobil sürücüsünün arkadaşlarının gelmesiyle kavgaya dönüştü. 
Bu sırada çoğu motosikletli bölgeden ayrılırken, içlerinden biri kavganın ortasında tek başına kaldı. 
Şahıs elektro şok aletiyle 20 kişilik grubu kendinden uzak tutmayı başardı. Olay yerine gelen jandarma ekipleri birçok kişiyi gözaltına alırken, öfkeli kalabalık da motosikleti tekmeledi.

-----------------------------------------

Elektro şok cihazı ile bayıltıp kaçırdı!
İşadamının evli oğlu, 20 yaşındaki genç kızı elektro şok cihazıyla etkisiz hale getirdi. Ardından da kelepçeleyip kaçırdı.
İzmir Bornovalı işadamının 30 yaşındaki evli oğlu Serhat Ç., 20 yaşındaki genç kız E.A. ile arkadaşlık yapmaya başladı.  KOMŞULARI İHBAR ETTİ  Genç kız sevgilisinin evli olduğunu öğrenince, Serhat Ç'yi terk etti. Çılgına dönen Serhat Ç., genç kızı Çamdibi'nde zorla otomobile bindirip kaçırdı. 
Elektro şok cihazı ile genç kızı etkisiz hale getiren zorba, kelepçe takarak kızı Urla'daki yazlığına kapattı. 
Serhat Ç'nin evden çıkmasının ardından kendine gelen E.A. bütün penceleri panjurla kapalı evden imdat diye bağırarak yardım istedi. 
Sesi duyan komşular 155 polisi aradı. Olay yerine gelen polis, evin sahibine ulaştı. 
Benzin istasyonları bulunan işadamı Urla'ya gelerek kapıyı açtığında, polis korkunç manzara ile karşılaştı. Genç kızı elleri kelepçeli ve çıplak halde buldu. Serhat Ç. gözaltına alındı.

-----------------------------------------
TEKİRDAĞ POLİSİNDEN ANCAK 18 SAAT KAÇABİLDİ
Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesi Hürriyet Mahallesinde bulunan Bim mağazasında 23.08.2015 günü saat: 21.10 sıralarında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahlı soygun olayı meydana gelmişti.
Tekirdağ emniyet müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin yapmış olduğu titiz çalışmalar neticesinde; elde edilen deliller ve incelenen kamera görüntülerinden olayı gerçekleştiren kişinin H. P. İsimli şahıs olduğu tespit edilmiştir. 
Şüpheli H.P. 25.08.2015 tarihinde görevlilerce yakalandı.
Savcılıktan alınan arama kararı sonrası şahsın ikametinde yapılan aramada, olayda kullandığı tespit edilen kuru sıkı tabanca, elektro şok cihazı, kırmızı renkli kask, olay günü ayağında bulunan ayakkabı ve gasp ettiği 18.600 TL paranın tamamı ele geçirildi.

-----------------------------------------
Vicdansız! Jokey Eric Chapa yarıştığı ata elektroşok yapmış!
ABD’de düzenlenen at yarışlarından inanılmaz bir vicdansızlık çıktı.
Teksas'taki Sam Houston Race Park'ta 17 Ocak'ta yapılan yarışta beşinci olan Eric Chapa'nın, yarıştan 2 gün sonra yayımlanan fotoğrafları, büyük bir skandalın belgesi oldu.
Daha önce 1994 ve 2007 yıllarında hile yaptığı gerekçesiyle ceza alan 43 yaşındaki jokeyin foto finiş anında çekilen fotoğraflarında bir cisim fark edildi. 
Yapılan inceleme sonunda söz konusu cismin bir elektroşok cihazı olduğu belirlendi.
Atı daha hızlı koşturmak amacıyla bu cihazı kullanan Chapa'nın derecesi iptal edilirken, hakkında soruşturma başlatıldı.
Yarıştan kazandığı 50 bin doları da iade etmek zorunda kalan Eric Chapa'nın bu davranışı ABD'deki hayvan severleri harekete geçirdi. 
Hayvan severler, soruşturmayı yürüten Hayvan Hakları Derneği'nden Chapa'nın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

-----------------------------------------

Deluxe adlı safkanı starttan çıkarmak için kamçı yerine “Üvendire” denilen elektrikli şok alet kullanan jokey Ömer Ahlat, Veliefendi’de şimşekleri üzerine çekti.
Veliefendi Hipodromu’nda, cuma gecesi yapılan yarışlara pistteki mücadelelerden çok jokey Ömer Ahlat’ın “Yok artık” dedirtecek davranışı damga vurdu... Günün 4. koşusunda 5 numaralı Deluxe adlı İngiliz safkanına binen jokey Ömer Ahlat’ın, starttan çıkmama sorunu yaşayan atının aynı durumu göstermemesi ve yarışa başlaması için “Üvendire” denilen elektrikli şok aleti kullandığı ortaya çıktı...Koşu sonrası yarış dergisi.com’un haberine göre İstanbul Komiserler Kurulu yaptığı soruşturma neticesinde hem söz konusu jokeye hem de olaya karıştığı öne sürülen antrenör İsmail Gülbudak’a ceza yağdırdı.Ömer Ahlat alınan ifadesinde elektrikli şok aletini yarış esnasında kullanmadığını, sadece starttan çıkmayan atların eğitimleri esnasında sabah idmanlarında denediğini ve bir gün sonra idmanda kullanmak üzere yanına aldığı an tartı hakemi tarafından görüldüğünü söyledi.
ÖFKESİ PAHALIYA PATLADI
Ancak, startta kalan atları çıkarmakla nam salan Ömer Ahlat ne dediyse, 120 gün ceza almaktan kurtulamadı. Ahlat, öfkesine hakim olamadığı komiserler kurulu heyeti karşısındaki tepkileri nedeniyle de 120 gün ekstra bir ceza daha aldı. Ahlat’a böylece 258 TL ve 240 günlük mesleğini yapamama faturası kesildi. Antrenör İsmail Gülbudak da 120 gün cezaya çarptırıldı.
OLAY NASIL ORTAYA ÇIKTI
İSTANBUL Komiserler Kurulu’nun dikkatini, Ömer Ahlat’ın tartı mahallinde eşyalarını toplayıp jokey odasına giderken yaptığı şüpheli davranışlar çekti. Tartı hakemi tarafından çağrılan ve eşyaları kontrol edilen Ahlat’ın formasının kol kısmında üvendire (elektro şok aleti) tespit edildi. Durum hemen tartı hakemlerince tutanak altına alındı.Ahlat ifadesinde, aletin kendisine ait olduğunu, koşu sonrası antrenör İsmail Gülbudak’tan teslim aldığını ve bu aleti atları eğitirken start makinesinde kullandığını belirtti.
Starttan çıktı 3. oldu
ÖMER Ahlat’ın bindiği Deluxe adlı safkan cuma günkü yarışta starttan çıktı ve büyük çekişmeye sahne olan mücadeleyi 3. tamamladı.
ÜVENDİRE NEDiR NE İŞE YARAR?
VETERİNERLER tarafından anestezideki hayvanları kaldırmaya yarayan, özellikle de öküzlere, ineklere kullanılan ucu sivri sopa şeklinde ve elektrikli olup dürtmeye yarayan bir alettir. Bu aletlerle hayvanların elektrik akımlarıyla uyandırılması ve yerinden kaldırılması amaçlanır.

-----------------------------------------

Elektroşok silahı öldürücü olabilir
Geçen hafta gazetelerde İstanbul’da bazı polislere dağıtılan elektroşok aletinin kalp hastaları dahil kimseyi öldürmediği, sadece sersemlettiği yazıyordu. 
Halbuki, bu iddianın aksini düşündüren olgular ve öldürücü etkisi olabileceğini gösteren bilimsel veriler var...

Geçen hafta cuma günü gazetelerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler şube müdürlüğünde görevli polislere elektroşok aleti dağıtıldığı haberi yer aldı. Kolluk kuvvetlerinin öldürücü veya ağır yaralayıcı güç kullanmadan, saldırgan bir kişiyi kontrol altına alabilmek için tercih ettiği silahlardan biri olan elektroşok tabancası 10 yıldır dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. 
“Elektronik kontrol cihazı” olarak bilinen bu silahın amacı, kalıcı bir iz veya maluliyete yol açmadan geçici bir süre için kişiyi etkisiz hale getirmektir.Milliyet gazetesinde yayımlanan ‘TRT-Haber’ kaynaklı yazının sonunda, “Silahın kalp hastaları dahil kimseyi öldürmediği, sadece sersemlettiği” yazıyordu. 
Bu kati ifade, mutemelen silahı üreten firmanın satış broşüründen alınmış olsa gerek. 
Çünkü, bu iddanın aksini düşündüren olgular ve elektroşok silahının ender de olsa öldürücü olabileceğini gösteren bilimsel veriler mevcut.
Duvara yazarken öldürüldü
18 yaşındaki Reefa bir kaç yıl önce ailesiyle beraber Kolombiya’dan Amerika’nın Miami şehrine göç etmişti. 
Resim yapmaya düşkün ve sanatçı ruhlu bir gençti. Renkli duvar yazıları ve resimleri yapmayı seviyordu. 
6 Ağustos sabahı boş ve harap eski bir McDonald dükkânının duvarına yazı yazarken polisler geldi. Reefa kaçmaya çalıştı.
Polisler elektroşok silahıyla durdurdu. Ama, yerde hareketsiz yatan genç kendine gelmeyince bir şeylerin yolunda gitmediği anlaşıldı. 
Sağlık ekibinin müdahaleleri de, hastanenin acil servisindeki çabalar da fayda vermedi. 
Genç adam ‘kimseyi öldürmeyen’ elektroşok cihazıyla vurulduktan sonra yaşamını yitirdi.
Yapılan otopside ölüme neden olacak bir hastalık, alkol ve uyuşturucu izine rastlanmadı. 
Şimdi acılı ailesi, ne polisi ne de başkasına bir tehdit oluşturmayan, elinde boya fırçasından başka silahı olmayan bu çelimsiz gencin durdurulması için elektroşok silahını ateşlemeye gerek var mıydı diye soruyor.


Elektroşok silahı tetiği çekildiğinde ucunda iğne olan 2 uzun teli hızla fırlatıyor. İğneler hedefteki kişinin vücuduna saplanınca teller aracılığıyla gelen elektrik akımı kas kasılmalarına ve ağrıya yol açarak saldırgan kişiyi etkisiz hale getiriyor.
5 saniyede 50 bin volt
Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘Taser’ adlı bir şirketin ürettiği bu silah tetiği çekildiğinde ucunda iğne olan iki uzun teli hızla fırlatıyor. İğneler hedefteki kişinin vücuduna saplanıyor.  Vücuda önce 50 bin voltluk bir şok, sonra 5 saniye süreli elektrik akımı veriliyor. Sıkıştırılmış nitrojenin yarattığı itici güçle hedefe giden iğnelere bağlı olan teller tetik çekildiği sürece elektrik akımını taşımaya devam ediyor.İki iğneden gelen elektrik akımı şiddetli bir kas kasılmasına ve ağrıya yol açtığı için vurulan kişinin direnmesine imkân kalmıyor. Elektrik akımı verildiği sürece kas kasılmalarıyla sarsılan kişi ancak akım kesildikten sonra istemli hareketler yapabiliyor.
ABD’de 500 kişi hayatını kaybetti
Elektroşok silahının ne sıklıkla ölüme yol açtığı konusunda elimizde kesin bilgiler yok. Uluslararası Af Örgütü’nün topladığı veriler göre 2001 ile 2012 arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde elektroşok silahıyla vurulduktan sonra 500 kişi hayatını kaybetti. Kimi hemen şoku yedikten sonra, kimi de hapishane hücresinde ölen kişilerin çoğunda elektrik şokunun doğrudan ölüme yol açtığını söylemek mümkün değil. Ama, düşündürücü örnekler az da değil. İşte bunlardan ikisi:* Kaliforniya’da trafik kurallarına uymadığı için durdurulan 43 yaşında bir adam, arabasından çıkıp polise itiraz edip direnince, üç polisin ateşlediği elektroşok tabancalarıyla etkisiz hale getirilmeye çalışılırken öldü.* Kuzey Karolina’da bisikletli bir adamın dur ihtarına uymayan genç, polisin silahından gönderilen şokun tesiriyle bisikletten düşüp öldü. Sonradan genç adamın duyma özürlü olduğu anlaşıldı.
Bilim ‘öldürücü olabilir’ diyor


Sağlıklı bir kalbin atışları bir ahenk içindedir.Tıbbi deyimle kalbin ritmi normaldir. Kalp vuruşları düzenli aralıklarla ve aynı güçte gelir. EKG’deki çizgiler kalp ritminin kolayca görülmesini sağlar.


Elektroşok silahından çıkan tellerin ucundaki iğneler göğsün önüne saplanırsa yüksek elektrik enerjisi kalbin vurularını düzenleyen elektrik sistemini altüst ederek öldürücü çarpıntılara yol açabilir.
Kalbin vuruş ritminin bozukluklarını araştıran elekrofizyoloji uzmanlık dalının kurucularından, ünlü ve saygın bir hekim olan Douglas Zipes geçen yıl bir bilimsel dergide bu konuya ışık tutacak bir makale yayınladı. Zipes elektroşok silahının etkisiyle hayatını kaybedenler için açılan davalarda ailelerin lehine uzman olarak mahkemede tanıklık yaptığı 8 kişinin tıbbi dosyalarını ayrıntısıyla incelemiş. Ölümlerin elektroşoka bağlı olduğu kanısında. Çoğu genç ve bilinen hastalığı olmayan bu kişiler elektroşoka maruz kaldıktan hemen sonra fenalaşıp bilinçlerini kaybetmiş. Olay yerine gelen sağlık ekibinin çektiği EKG’ler, çoğu kişide kalbin ölümcül bir elektriki fırtına içinde olduğunu gösteriyor.
Kalbi doğrudan etkiliyorDr. Zipes elektroşok silahıyla ölüm riskini artıran etkenlere dikkat çekiyor. Atılan iğnelerin göğsün önüne isabet etmesi silahtan gelen elektrik akımının kalbi etkilemesini kolaylaştırıyor. Ölüm riskini azaltmak için göğüsten uzağa nişan alınması gerekiyor. Bir diğer önemli nokta da art arda verilen elektrik akımının yarattığı risk. Ölümle sonlanan birçok hadisede hayatını kaybedenlerin art arda, ya da sürekli elektrik akımına maruz bırakıldıkları anlaşılıyor. Kişinin altta yatan bir kalp hastalığı varsa, bir şokun bile ölüme yol açabileceğini unutmamak da fayda var.
Tartışma sürüyorSözünü ettiğim bilimsel makale üretici firma tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Dr. Zipes ölenlerin ailelerinin davalarında uzman olarak görev aldığı ve bundan mali yarar sağladığı için tarafsız olmadığı gerekçesiyle karalanmaya çalışıldı. Dr. Zipes’ın uyarılarının ciddiye alınması gerektiği görüşünde olan bilimsel çevreler ise bazı noktaların önemini vurguluyorlar:Elektroşok silahının güvenliğinin sınandığı deney koşullarıyla, heyecan ve korkunun dorukta olduğu çatışma ortamının çok farklı olduğunu belirtiyorlar. Birçok etkenin elektrik akımının kalp üzerine etkisini artırabileceğini hatırlatıyorlar. Etkisizleştirilmeye çalışılan birçok kişinin aldığı alkol ve uyuşturucu maddeler nedeniyle öldürücü çarpıntılara eğilimlerinin arttığını söylüyorlar. Çatışma ortamındaki kişinin kanında kalbin hassasiyetini artıran adrenalin gibi stres hormonlarının yüksek düzeyde olduğunu ekliyorlar.
Ne yapmalı?
Polisin tehdit oluşturan bir kişiyi nasıl etkisiz hale getirip yakalayabileceğine bir kaç saniye içinde karar vermesi gereken durumlarda ateşli silahı yerine elektroşok cihazına el atması tabii ki akla yatkın. Buna karşılık, riskin yüksek olmadığı durumlarda ilk kullanılacak yöntem olarak da görülmemesi o kadar makul ve gerekli. Çünkü, “Silahın kalp hastaları dahil kimseyi öldürmediği, sadece sersemlettiği” iddiası doğru değil.18 yaşındaki Rafee’nin ölümü gibi trajedilerin önlenebilmesi için polislere eğitimleri sırasında, elektroşok silahının ender de olsa doğrudan veya dolaylı olarak ölüme yol açabileceği anlatılmalıdır. Elde olan veriler, art arda veya devamlı şok vermenin, iğneleri göğsün önüne saplamanın ölüm riskini artırdığını ve kaçınılması gerektiğini gösteriyor. Elektroşok,  kullanılan kişide bilinç kaybına yol açarsa derhal müdahale edebilmek için bilgi, beceri ve donanıma sahip olunması da çok önemli. 


Göğsün önüne isabet eden iğneler ve art arda verilen şoklar, elektroşok aletinin ölümcül olma riskini artıran en önemli etkenler olarak biliniyor.
Son söz: Orantısız güç kullanıldığında öldürücü olabilecek elektroşok cihazı ateşli silah yerine kullanıldığında hayat kurtarıcı olabilir.
-----------------------------------------

Emniyet elektroşok cihazıyla kaç volt vereceğini bilemedi.
Emniyet aldığı elektroşok cihazlarının ne kadar süre ile ve ne kadarlık bir amperle kullanılması gerektiğini üniversitelere, TÜBİTAK'a ve Adli Tıp'a sordu.
Direnen suçluları etkisiz hale getirmek için elektro şok cihazı alan Emniyet, cihazın insan vücudunu nasıl etkilediğini anlamak için üniversitelere yazı gönderdi. Yazıda, “Bu cihazın insan sağlığı açısından değerlendirilmek üzere, insan hayatını tehlikeye sokan elektrik akım süresini ve amper (akım şiddeti) aralıkları değerinin tespiti gerekiyor” denildi.
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Zeki Çatalkaya imzası ile 27 Haziran 2014 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, TÜBİTAK ve Adli Tıp Kurumu’na yazı yazılarak elektro şok cihazı ile ilgili görüş soruldu. Yazıda şöyle denildi:
“Asayiş hizmetlerini yürüten personelce, saldırgan ve direnen şüpheli şahısların direncini kırmak, alanda çalışan polisi kullandığı teçhizat yönüyle güçlendirmek amacıyla ‘elektro şok cihazı’ alınması düşünülmüştür. Bu kapsamda genel müdürlüğümüz taşra teşkilatının ihtiyacını karşılamak amacıyla başkanlığımızca 2014 mali yılında, ‘elektro şok cihazı’ alımı planlanmaktadır. Konuyla ilgili olarak hazırlanacak olan teknik şartnameye esas olmak üzere, ‘elektro şok cihazlarının’ insan sağlığı açısından değerlendirilmek üzere, insan hayatını tehlikeye sokan elektrik akım süresinin ve amper (akım şiddeti) aralıklarının değerinin tespiti gerekmekte olup bu husustaki görüşlerinizin tarafımıza bildirilmesini arz ederim.”
TÜBİTAK’a da sordular
Meltem Özgenç’in Hürriyet’teki haberine göre, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, bu yazı üzerine Kardiyoloji, Fizyoloji, Fizyopatoloji, Nöroloji ve Biyofizik alanlarına konuyla ilgili görüşlerini sordu. Biyofizik, “Bu konu bizim alanımıza girmiyor” yanıtı verirken, diğer alanlar “İnsan sağlığına kesinlikle zarar verir, ölümcül sonuç doğurur” dedi. Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, TÜBİTAK ve Adli Tıp Kurumu’nun cihazla ilgili görüşlerini henüz Emniyete iletmediği kaydedildi.
Uyuşturuyor
Elektroşok cihazlarının boyutu küçük, bu nedenle de taşınması kolay. Kolay şarj edilebiliyor. 
Temas ettiğinde kişiyi bayıltıyor ve geçici olarak uyuşturuyor. 
Düğmeye basarak aktif hale geldiğinde yüksek akım ile çıkardığı ses ve ışık görüntüsü bile oldukça ürkütücü.
Sara ve kalp krizini tetikler
Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Başkanı Bayazıt İlhan, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün insanları etkisiz hale getirmek için elektro şok cihazı alma girişimini hekimler olarak son derece yanlış bulduklarını belirtti. İlhan Hürriyet’e şunları söyledi:
“Türkiye’de öteden beri demokratik haklarını kullanmaya çalışan göstericilere karşı polisin uyguladığı orantısız şiddet nedeniyle hayatını kaybeden, ciddi biçimde yaralanan yurttaşlarımız oldu. En son Gezi olaylarındaki gösterilerde hayatını kaybeden, sakat kalan yurttaşlarımız ortadayken, polisin bir de insanlar üzerinde ölümcül etkisi olabilecek elektro şok cihazı almaya çalışması biz hekimler tarafından kabul edilemez bir girişim.
Ölümcül etkisi olabilir
Emniyet Genel Müdürlüğü, bu yazısıyla ‘insanlara kaç amper elektrik verebiliriz’, ‘ne kadar süre verebiliriz’ gibi sorular soruyor. 
Polisin insanlara elektrik vermeye çalışması başlı başına vahim bir durumken, şunu da belirtmek isteriz ki elektriğin güvenli olduğu gibi bir miktar, hekimler tarafından verilemez. Elektrik çok düşük derecelerde bile insanlar üzerinde ölümcül etkiler yaratabilir. Örneğin, kalpte ölümcül ritim bozukluklarına neden olabilir. İnsan beyni üzerinde olumsuz etkiler yaratıp insanlarda bilinç kaybına ve sara nöbetine sebep olabilir. Tüm bunlar çok kritik. İçişleri Bakanlığı’na bu konuda sesleniyorum. Bu cihazları almasınlar ve denemesinler. 
Bu tür cihazların insanlar üzerinde kullanılmasına kesinlikle izin verilmemeli.”

-----------------------------------------

Hastane ve stattaki polise elektroşok cihazı alınacak.
Emniyet Genel Müdürlüğü, 4 ay önce önleyici hizmetler sınıfındaki polislere dağıttığı elektroşok silahını diğer birimlere de yaygınlaştırma kararı aldı.
Buna göre, spor müsabakaları öncesi taşkınlık yapan holiganları durdurmak ve hastanelerde sağlık personeline yönelik şiddet eylemlerini engelleyebilmek için bu yerlerde görevli polisler de elektroşok silah kullanacak. İlk etapta 350 elektroşok silahı daha alınacak. Uygulama Ankara, İstanbul’un yanı sıra Adana, Eskişehir ve İzmir’de de başlayacak. Stattaki uygulamayla ‘öldürücü veya ağır yaralayıcı güç kullanmadan, holiganların kontrol altına alınabilmesi’ hedefleniyor. Yine geçtiğimiz yıl 5 bin 689 saldırı vakasının yaşandığı devlet hastanelerinde görevli polislere, söz konusu olaylara daha etkin müdahale edebilmek için artık elektroşok silahı dağıtılacak.
-----------------------------------------
Çinliler sınır tanımıyor: iPhone görünümlü elektro şok cihazı!
Çinliler yan sanayi ürünleri ile dünyada bu seviyeye ulaştılar. Herşeyin "çakmasını" ve klonlarını yaparak tüm dünyada hatırı sayılır bir gelir elde etmeye başladılar. Önümüzdeki günlerde sizlerle 250 - 350 TL arasında satılan bir Note 3 klonunu da tanıtacağız fakat bundan daha evvel Avustralya'dan gelen haber bu kadarda olmaz dedirtti.
Avustralya'da, Gümrük ve Sınır Koruma Birimi Çin'den gelen kozmetik ürünlerinin arasında el feneri olarak ülkeye sokulmak istenen iPhone görünümünde şok cihazları yakaladı. Bu şok cihazlarına karşı dikkatli olmanızı size uyarıyoruz. Yasal olmayan yollardan ülkemizde de bu tarz ürünlerin satıldığını ve bunların yüksek volt düşük amper yerine yüksek amperler vererek insanları öldürdükleri ile bilgiler bulunmakta. 

-----------------------------------------
Emniyet, 40 adet elektroşok cihazı aldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı, asayiş hizmetlerinde kullanılmak üzere 40 adet elektroşok cihazı aldı. Bu kapsamda pilot il olarak seçilen Ankara ve İstanbul'daki toplam 130 personele elektroşok cihazı kullanıcı eğitimi verildi.
Asayiş Dairesi Başkanlığı, yeni bir uygulamaya daha imza atmaya hazırlanıyor. Asayiş hizmetlerinde kullanılmak üzere 40 adet elektroşok cihazı alındı. Öncelikle pilot il olarak seçilen Ankara ve İstanbul'da toplam 130 personele 'Elektroşok Cihazı Kullanıcı Eğitimi' verildi. Alınan cihazların 20 adeti Ankara, 20 adeti İstanbul olmak üzere 2 ile dağıtılarak kullanıma başlandı.
Elektroşok cihazı, polisin zor kullanma yetkisi kapsamında suçun işlenmesini önlemek ve direnmeyi etkisiz hale kılmak amacıyla, silah kullanımından önce orantılılık ilkesine göre başvurabileceği bir teçhizat. Polise direnen şahısları temas ile şoklama yaparak etkisiz hale getiren cihaz, öldürücü nitelikte değil. Elektrikli dart mühimmatından oluşan ve güvenlik için hedefe uygulanan, maksimum 15 saniye elektrik kullanımından sonra güvenlik kapama devresi bulunan nitelikteki bir cihaz.

-----------------------------------------
Bursa'da akılalmaz soygun! Elektroşokla bayıltıp...
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde alışveriş yapma görünümüyle geldikleri markete, işletmeciye önce saldırıp sonra elektro şokla bayıltıp 6 bin lirayı çalan iki kişi kaçtı. 
Polis, market işletmecisinin verdiği eşkal bilgileri üzerine olaya karışan şüphelileri arıyor.
Olay, sabah saatlerinde Üçevler Mahallesi Atmaca Sokak'ta Hakan Aydemir'e ait markette meydana geldi. 
Müşteri gibi markete gelen iki kişiden biri, raflardaki malzemelere bakarken, diğer şüpheli aniden Aydemir'e arkadan saldırdı. 
Aydemir'le şüpheli boğuşurken, iddiaya göre, diğer şüpheli market işletmecisi Hakan Aydemir'i elektro şok cihazı ile bayılttı. 
Şüpheliler, bayılan marketçinin cebindeki yaklaşık 6 bin lirayı alıp kaçtı.

MARKETE GELEN FIRIN ÇALIŞANI POLİSİ ARADI
Markete ekmek vermek için gelen fırın çalışanı, Aydemir'i yerde baygın halde bulunca 155 Polis İmdat Hattı'nı arayarak durumu bildirdi. 
Olay yerine gelen Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, market işletmecisi Hakan Aydemir'in ifadesine müracaat etti. 
Yaşadıklarını Cihan muhabirine anlatan Aydemir, "Beni darp ettiler. Arkadan saldırdı bana. Bir şey yaptı bayıltmış beni. 
Cebimde 6 bin liraya yakın param vardı. Bayıltıp arkaya çekmişler. Boğuşma esnasında oldu. Vicdanları rahat olması lazım. 
Birkaç gün önce yandaki dükkan soyuldu. Bu çevrede muhtemelen bir şey var geziyor. Bayıltıp 6 bin lirayı aldılar. İki kişilerdi, bir şey söylemediler. 
Normal alışveriş yaparken bir tanesi arkadan saldırdı. Neyle bayılttıklarını hatırlamıyorum." dedi. 
Aydemir'in ifadesi üzerine alarma geçen polis ekipleri, çevrede durumu şüpheli görülen kişileri yakalayarak markete getirdi. 
Aydemir, polisin yakaladığı şüpheli şahısları polis aracında teşhis etmeye çalıştı. 
Ancak getirilen 4 kişiyi Aydemir teşhis etmeyince şüpheliler serbest bırakıldı.


İKİ GÜN ÖNCE YAN TARAFTAKİ DÜKKAN SOYULMUŞ

Bu arada, gaspa uğrayan aydemir'in marketinin iki dükkan yanındaki inşaat malzemesi satan iş yerinin ise iki gün önce kimliği belirsiz kişilerce soyulduğu ortaya çıktı. İş yeri sahibi Metehan Alp, "Bizim dükkanı soymuşlardı. Bugün de marketi soymuşlar. Marketçi burada iki kişi görmüş muhtemelen onlar soymuş. Para eden malzemeleri çaldılar bizden. İki gün arayla hırsızlık oldu. Ancak soyulduktan sonra ekipler burada beliriyor. Muhtemelen aynı insanlar, milletin canını yakıyorlar, olan bu." diye konuştu.
ELEKTRO ŞOK CİHAZLARI 30 LİRADAN SATILIYOR
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar, piyasada özellikle sanal alemden 30 liradan başlayan fiyatlarla satılan elektro şok cihazlarının düğmesine basılmasıyla yüksek akımla insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. 
Çınar, "Elektro şok cihazlarının ulu orta satılmaması gerekir; çünkü teknik bir cihazdır. Kontrollü ve uygun koşullarda, uygun kişilere satılması gerekiyor. 
Her üretilen ürün ticari hale getirilip ulu orta satılır hale geliyor. Biz bunu yanlış buluyoruz. Elektro şok cihazlarının kötü niyetli insanların suçlarda kullanabileceğini de düşünmek lazım. 
İnsanlar bu tür cihazları güvenlik amacıyla taşıyabiliyor ama biz bu cihazların kontrollü satılması gerektiğini düşünüyoruz. 
Marketçinin bayıltılıp gasba uğramasında olduğu gibi bu tür cihazlar suçlarda kullanılabiliyor. 
Elektro şok cihazlarının satıldığı kişilerin emniyet müdürlüklerinde isim listesi olması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Elektroşok ile Balık Avlayana Ceza Verilecek
Edirne'de elektroşok ve benzeri cihazlarla balık avlayanlara para cezası uygulanacağını bildirildi.


Edirne'de elektroşok ve benzeri cihazlarla balık avlayanlara para cezası uygulanacağını bildirildi.
Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada,  elektroşok ve benzeri cihazların su ürünlerinin storları üzerinde yoğun baskı oluşturduğu belirtildi.
Elektroşok cihazının ortaya çıkarmış olduğu tahribatı ortadan kaldırmak amacıyla bu cihazların üretimi, satışı, taşınması ve avcılık mahallinde kullanılmasının engellenmesi gerektiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Valilik emirleri gereğince il, ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlükleri personeli ile belediye, emniyet ve jandarma teşkilatları mensupları tarafından denetimler gerçekleştiriliyor. 
Elektroşok cihazı üretimi veya satışının yapıldığı, taşındığı veya avcılık mahallinde bulundurulduğunun tespit edilmesi halinde, kabahatler kanununun ilgili hükümlerine dayanarak idari para cezası uygulanacaktır."


Darıca’da seyir halindeki bir aracı durdurarak içindeki 2 kişiyi gasp eden 3 şahıs polis ekipleri tarafından yakalandı. Şahıslar tutuklanarak cezaevine gönderildi
 Darıca’da ilginç bir olay yaşandı. Edinilen bilgi ve iddialara göre; E.K. isimli şahıs, E.F. isimli kız arkadaşı ile birlikte Darıca İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat ederek suç duyurusunda bulundu. E.K., 
Darıca Aslan Çimento Fabrikası yolunda seyir halindeyken bir aracın önlerini kestiğini, araçtan 2 erkek ve 1 bayan şahsın indiğini ve onların yüzüne kaza yaptıklarını ileri sürdüklerini söyledi. KİMLİKLERİ TESPİT EDİLDİE.K.,
 kendi yüzlerine kaza yaptıklarını ileri süren şahısların kendilerini darp ederek para, değerli eşya ve cep telefonlarını alarak aracın camlarını kırıp kaçtıklarını iddia etti. İlçe emniyet müdürlüğüne yapılan ihbarın ardından harekete geçen ekipler, aracın özelliklerinden ve şahısların işgal bilgileri üzerine yapmış olduğu çalışmalar sonucu şahısların kimlik bilgilerini tespit etti. 
FAZLA KAÇAMADILAR
Araştırmalarını derinleştiren asayiş büro ekipleri, şüphelilerden Ş.A. ve kadın olan K.A. isimli şahısları kullanmış oldukları araçla birlikte yakaladı. Şahısların aracında yapılan aramada olayda kullandıkları tespit edilen biber gazı ve elektro şok cihazıyla el feneri de bulundu.  Şahısların yapılan sorgulamasında, parayı aldıklarını fakat cep telefonunu almadıklarını söyledikleri öğrenildi. 
TUTUKLANDILAR
Polis tarafından gözaltına alınan 2 şahsın ardından olaya karışan B.Ö. isimli şahıs da evinde yakalandı. Ekipler, emniyetteki sorgularının ardından şahısları Gebze Adliyesi’ne sevk etti. Mahkeme tarafından tutuklanan kadın K.A.’nın Gebze Kadın Cezaevi’ne, 2 erkek şahıs Ş.A. ve B.Ö.’nun ise Kandıra Cezaevi’ne teslim edildiği öğrenildi. Tutuklanan şahısların daha önce de bu tür olaylara karıştıkları öğrenildi.


Jop Elektro Şok Aleti | Süper 3Lü Güvenlik Seti Fırsatı | TW-800 TYPE Elektroşok Cihazı | IPhone 4 Görünümlü Elektroşok Cihazı | Elektroşok Cihazı TW-1101 | PHOENİX UAV-2500 Elektroşok Aleti | GSM Görünümlü Kelin K95 Elektroşok Cihazı | Nato Biber Gazı (Spray) | Police Çelik Jop TeleskopikPolis Copu Plastik Kauçuk Jop | Çelik Kelepçe Çift Anahtarlı Paslanmaz |

Jop Elektro Şok Aleti | Süper 3Lü Güvenlik Seti Fırsatı | TW-800 TYPE Elektroşok Cihazı | IPhone 4 Görünümlü Elektroşok Cihazı | Elektroşok Cihazı TW-1101 | PHOENİX UAV-2500 Elektroşok Aleti | GSM Görünümlü Kelin K95 Elektroşok Cihazı | Nato Biber Gazı (Spray) | Police Çelik Jop Teleskopik| Polis Copu Plastik Kauçuk Jop | Çelik Kelepçe Çift Anahtarlı Paslanmaz |