Elektro şok cihazı kaç volt ? Öldürür mü?

Polisler genellikle 30.000-50.000 volt arasında değişen taser silahları kullanmaktalar. Ancak nasıl olabiliyor da 220 volt olan şebeke gerilimi bile öldürürken 50.000 volt öldürmüyor?

Bu sorunun cevabını şöyle verelim; Hepimizin bildiği gibi V=I.R formülünü baz alarak hesap yapalım. V değeri artarken direnç sabit olduğu koşullarda I değeri de artış gösterir. Zaten ölüme sebebiyet veren asıl etmen, akımdır. 50.000 volt olanları 2.1 mA değerinde ve bu amper değeri oldukça düşük bir rakam. Tehlike sınırı 0.3 amper gibi bir değer ki 2.1 mA bunun çok altı bir düzeyde.

Ancak yine de risk yok değil. Yüzlerce ölen insan var ve taserdan ölenlerin genelinde sebep, göğüs nişan alınmış atışlar ya da kalp rahatsızlığı olan insanlardan oluşmakta. Karın çevresi, sırt, kol ve bacak gibi bölgelere atışlar yapılması daha uygun görülmekte.

Diğer yandan Stun Gunların ise öldürücü olabilme özelliği var ancak bu şu şekilde; Genelde saldırgana karşı tutulan şok cihazı 1 saniye bile temas ettirilemeden, şok cihazının uygulandığı kişi bedenini kaçırır. Ancak bilinçsizce deriye 3 saniye ve üzeri şok verilirse ciltte yanma, şok durumu hatta ölümler bile meydana gelebilir. Ülkemizde taser şok cihazının halka satışı yok.

Stun gun denilen deriyle temas gerektiren versiyonları satışta. En son İstanbul ve Ankara emniyeti Taser silahı alacağı gündemdeydi ancak alınan Taserların eylemlerde hala kullanılmadığı biliniyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart